Czym są okna pasywne?

Czym są okna pasywne?

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera zmniejszanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość okien pasywnych mieści się w zakresie 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zazwyczaj to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i stosunkowo niską cenę. By okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg 6 komór wewnętrznych i zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Małe straty ciepła gwarantują obniżenie eksploatacji systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski wynikające z wysokiej termoziolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zamontowane pasywne okna efektywnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto wskazać na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty popierające klasę danego produktu. Najlepiej zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają bezpośredni wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj rozważyć zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę sumiennie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.