Kostka brukowa Toruń

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zepsuła się za prędko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych oraz jednocześnie niedrogich tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej również można dobrać do do swojego budżetu biorąc pod uwagę szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, różnice temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi oraz nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać sporo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać wykonany we właściwy sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać pozostawiania sporych przerw między nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz odporność na niszczenie oraz pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.