Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się znane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega i formuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy skracać i układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się także rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, na przykład drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Aby wykonać natrysk odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Dlatego też tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, więc konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest bardzo przyczepna, dlatego trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niską wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe Toruń

 

Komentarze są wyłączone.