Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR

Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, z uwagi na bardzo dobre cechy termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, wobec której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega i formuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, z tego względu są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się również rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, np. drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, np. temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z tej przyczyny tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, przez co potrzebna będzie specjalna osłona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i formowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niską wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub położenie za chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.