Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. , że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.