Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wlicza się w zakresie 88-120mm, a ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i całkiem niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, aby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych okaże się większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zamontowane pasywne okna dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Błędny montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby użycia kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.