Okna pasywne Toruń montaż

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, najczęściej spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. By okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty ciepła zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane okna pasywne niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Powinno się sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, które mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym celu przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę rzetelnie. Błędny montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok poprawnego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.