Podjazd do domu – z czego budować

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do obniżania się, ale także najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i niekosztownych tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu zdecydowanie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi albo nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być wykonany w prawidłowy sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Ponadto dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Powinno się unikać zostawiania sporych dziur między nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden obok drugiego, a przerwy zalać piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które bez trudu da się dopasować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden nateriał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.