Ciekawe wykończenie domu – drewniane balustrady

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W domach, w jakich znajdują się stopnie, muszą obligatoryjnie znaleźć się balustrady o dopuszczalnej wielkości. Jest to taki element domu, jaki ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim lokatorom – zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Dziś istnieje tyle wzorów barierek, że rzeczywiście jest w czym wybierać. Można wyszczególnić tutaj choćby balustrady przejrzyste oraz pełne. Pierwsze pomiędzy „palikami” posiadają moduły wypełniające transparentne, np. wyprodukowane ze szkła. Balustrady kompletne montuje się we wnętrzu budynków publicznych i są zrobione przeważnie z niezmiernie mocnego materiału, np. marmuru. Można je oczywiście umieścić w domu dwupoziomowym lub budynku jednorodzinnym, aby przyozdobić charakter wnętrza ciekawą konstrukcją.

Jak powinna wyglądać balustrada?

W pierwszej kolejności trzeba przemyśleć sobie dokładnie: czy obniżenia razem z z balustradą będą częścią wyeksponowaną w domu, czy będą spełniały jedynie funkcję pragmatyczną (i mają wtapiać się w otoczenie)? Trzeba zdecydować, które przedmioty będą odpowiadać, w jaki sposób ma wyglądać cała forma i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na jej wzniesienie. Mówiąc w skrócie rzecz ujmując chodzi o to, ażeby dopasować wybrane części do stylu mieszkania oraz np. kunsztownie dekorowanych nóg drewnianych w dawnych meblach, drewnianych nakładek na podłokietniki lub ciosanych poręczy.

Bariera może być ulokowana wyłącznie po jednej krawędzi schodków, jeżeli po drugiej tkwi ściana. Niekiedy może być również osobnym motywem w domu – jeśli konstrukcje ulokujemy po obu stronach. Jeśli jesteśmy na etapie aprobaty planu budynku, jesteśmy zobligowani zawrzeć też schodki z poręczami. Architekt, który sądzi, iż są niepotrzebne, na pewno nie jest zawodowcem. Szczególnie, jeśli podtrzymuje, że będziemy mieli bardzo dużo swobodnej przestrzeni oraz powyższe ograniczenia w ogóle nie są konieczne. Lepiej zainwestować w coś, co potrafi chronić przed upadkiem, a często utratą życia.

Kiedy przymocować balustrady?

Możemy to zrobić w czasie wznoszenia schodków – w miejscach, w których mają być włożone tralki są wstawiane dodatkowe pręty (później są wyrzucane). Następną możliwością jest zrobienie balustrady po wybudowaniu stopni. W opisanym przypadku musimy wywiercić łagodnie wyloty oraz zainstalować konstrukcję. Interesującym pomysłem jest montowanie bariery na brzegach schodków, przez co powierzchnia do chodzenia mówiąc w skrócie nie pomniejsza się aż tak bardzo. W niektórych mieszkaniach możemy zobaczyć jeszcze inne rozwiązanie. Jeżeli przymocowanie bariery jest niewykonalne z uwagi na ilość przestrzeni, wtedy umieszcza się stojące zapory. To one odgraniczają przestrzeń otwartą od schodków oraz gwarantują właścicielom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na wzór musi podtrzymać dorosłego domownika, który z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, by zatrzymała jego ciężar oraz mówiąc w skrócie nie była kolejnym czynnikiem prowadzącym do wypadku. Następną rzeczą jest zapewnienie bezpieczeństwa maluchom, które w czasie zabawy będą chciały wciskać głowę pomiędzy drążki. Odstęp tralek nie powinien być więc mniejszy niżeli 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na likwidowanie drążków oraz wypełnianie balustrady czymś innym. Prócz tego poręcze powinny być odizolowane od ściany na przynajmniej 5 cm, więc w takim oddaleniu, ażeby można było komfortowo chwycić się poręczy. Elementy ze szkła zdecydowanie muszą mieć lepsze parametry. W przypadku zniszczenia niewielkie fragmenty nie mogą kaleczyć.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to inaczej słupki, jakie są instalowane w ziemi. Do nich dodaje się poręcz oraz wypełnienie. Duża liczba producentów akcesoriów do mebli może skonstruować tralki tradycyjne, tralki skręcone bądź tralki luksusowo rzeźbione. Powinny znakomicie wkomponowywać się w otoczenie. Drążki drewniane są otrzymywane z najlepszej odmiany drewna, m. in. dębowego. Prócz mieszkań możemy je umieszczać na tarasach. Zazwyczaj są najefektowniejszym motywem balustrady, jeżeli wykona je profesjonalny rzemieślnik.

Poręcze – inaczej pochwyty, a więc te części balustrady, za które najzwyczajniej w świecie łapiemy wchodząc po schodkach. Przebiegają wzdłuż stopni i umożliwiają mocne wsparcie. Muszą być przystosowane do wyglądu balustrady, mówiąc w skrócie nie może ślizgać się po nich dłoń i powinny mieć odpowiednią rozpiętość.

Uzupełnienie balustrady – zatem część balustrady, jaka znajduje się między tralkami. Przeważnie instaluje się tu elementy mające uniemożliwić wypadnięcie. Mogą być przygotowane ze ściśle przymocowanych tralek, zdobionych kolumienek drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach bądź z metalu o dowolnym wzorze.

Balustrada z drewna do klasycznego domu

Przeważająca część odbiorców zazwyczaj wybiera bariery z drewna, ponieważ sprawdzają się w każdym domu niezależnie od wykończenia. Możemy dopasować klasyczne, surowe tralki bądź pięknie zdobione. To samo odnosi się do poręczy. Drewno jest materiałem lekkim w obróbce, nie wyziębia rąk i mamy możliwość je zaimpregnować (albo pomalować na dowolny kolor). Dobrze jest zainstalować barierę z identycznego drewna, z jakiego są wykonane schody (bo w innym przypadku nie będzie wyglądało to stylowo). Dobrze jest również mieć na uwadze, że drewniane fragmenty nadają pomieszczeniom wzniosłości, więc są dobre wyłącznie do przestronnych wnętrz.

 

Komentarze są wyłączone.