Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W sektorze budowlanym mamy możliwość mieć styczność z dwoma gatunkami pianki PUR z zamkniętymi komórkami oraz otwartokomórkową. Piankę zamkniętokomórkową o lepkości plus minus 40 kg/metr sześcienny wykorzystuje się w szczególności do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz wycieplenia pomieszczeń magazynowych, ocieplania dachów oraz stropodachów, a także w trakcie budowania „chłodziarek”, a konkretniej spiżarni chłodniczych do trzymania owoców i warzyw. Piankę poliuretanową o konkretniejszej gęstości (60kg/metr sześcienny) stosuje się do termoizolacji pokryć dachowych, stropodachów, zadaszeń spłaszczonych, umocnień, podłóg (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) oraz do blokowania obszarów, w jakich stykamy się z silniejszym uciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową mamy szansę zastosować do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek oraz ścianek działowych wewnątrz domu, hangarów dla szybowców lub lokali fabrycznych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest wyprodukowana z gęstych „otworów”, a w konsekwencji ma możliwość „oddychać”, mianowicie wywoływać korzystną klimatyzację wnętrza i przekazywać przesadnie dużą miarę pary wodnej. Zapobiega występowaniu pleśni, z tego powodu perfekcyjnie nadaje się do wyciszania poddaszy. Posiada nie tylko cechy blokujące, odciągające parę wodną oraz wyciszające. Jest niezmiernie lekka, wcale nie obciąża mocno architektury i montuje się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa wtedy ocieplić nią połacie dachowe w jakimkolwiek dowolnym wyglądzie – chociażby te nadzwyczaj wyszukane. Jakie posiada niedoskonałości? Tak naprawdę żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie zastosuje do izolowania filarów, do czego całkowicie się nie nadaje. Warto nadmienić, że właściwie nie jest odporna na wpływ ognia.

Pianka z zamkniętymi komórkami umożliwia najlepszą izolację oraz jest wyjątkowo wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Wykorzystuje się ją przeważnie do izolowania piedestałów, podłóg z nagrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma minimum 90% zaczopowanych oczek ma wyjątkową spójność, niedużą przepuszczalność oraz niesłychanie dużą niewrażliwość na ściskanie. Doskonale sprawdzi się do odgradzania konstelacji metalowych, rurociągów czy obiektów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, który komponent lokalu będziemy izolować. Pianka otwartokomórkowa wymaga nieco mniej surowca, zaś co za tym idzie – jest wyjątkowo efektywna. Współczynnik izolacji jest trochę słabszy, ale pomimo to zabezpiecza ciepło w domu oraz jest prawdziwą przeszkodą dla dźwięku. Jeśli chcemy ocieplić poddasze, wówczas warto przemyśleć sobie jej montaż. Warto też nadmienić, że pozostaje w takiej sytuacji zatroszczyć się o wymuszony obrót powietrza, by nigdy nie skraplała się para wodna i nie wytworzyła się pleśń. Innymi słowy należy kierować się wskazówką kompromisu między ceną, strefą, gdzie pianka będzie zużytkowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka PUR powinna mieć co najmniej 10 cm (z zasklepionymi komórkami) bądź 20 cm (otwartokomórkowa), by wypełniała swoje zadanie.

Mocne strony pianki otwartokomórkowej: szczególnie atrakcyjna izolacja w czasie zimy, doskonałe schładzanie w słonecznych miesiącach, wygłuszanie hałasów, „oddychanie” zapobiegające kumulowaniu się oparów lub wilgoci, dobra cena, wydajność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Plusy pianki zamkniętokomórkowej: niezwykle cenna wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe, brak mostków termicznych (świetna nieprzenikliwość), produkt odporny na działanie ognia, nie obciążający budowy, niewielki wskaźnik przewodzenia energii cieplnej, funkcjonalna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w obszarze, gdzie inne techniki nie staną na wysokości zadania

Zadaszenia, które posiadają wymyślne profile, szczególnie ciężko jest wycieplić przyjętymi drogami. Prezentują się one bez wątpienia urzekająco, natomiast dla obsługi budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeżeli postanawiamy ocieplenie poddasza, powinniśmy w miejsce wełny mineralnej, zdecydować się oczywiście na piankę poliuretanową (bezwzględnie z niezasklepionymi komórkami). To niezmiernie przydatna strategia ochraniania przed zimnem i izolowania miejsc o niesymetrycznych układach, a mianowicie z klinami na płaszczyznach połączeń belek. Dach należy koniecznie z wyprzedzeniem naprawić, żeby izolowanie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę możemy aplikować prosto na elementy metaliczne lub dachówkę. Blacha w ogóle nie może mieć korozji, zaś wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Zastosowanie uszczelnienia pianką poliuretanową jest znacznie krótsze aniżeli w przypadku pozostałych produktów, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się też szybkiej erozji, pylenia, emitowania oparów i niesamowicie wolnego schnięcia. Mamy gwarancję, że izolacja będzie niezawodna przez masę lat, natomiast my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.

Na co wypada zwrócić uwagę? Dowolna firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką poliuretanową powinna w miejscu dopełniania usługi mieć wszystkie konieczne dokumenty, m in. odpowiednie oznaczenie produktu lub kartę techniczną produktu. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną ochraniającą przede wszystkim drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Poza tym muszą posiadać badania lekarskie (i badania zezwalające na działanie na wysokości – jeśli jest to nieodzowne) oraz zaświadczenie po zrobionym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Komentarze są wyłączone.