Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z męczącym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi wyliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów opis pasuje raczej do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do fachowych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie sporządza żadnych formularzy oraz nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym resortem w każdej firmie, choćby w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej nadrzędnych obowiązków można zakwalifikować: wykonywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, liczenie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, np. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma szansę wraz ze zdobywaniem umiejętności wnioskować o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje przepływ środków pieniężnych w firmie. Dodatkowo zajmuje się sprawami administracyjnymi, kieruje podwykonawcami oraz zabiega o rozrost swojego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość także utworzyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie rozwijać swoje biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednakże przydatna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba udokumentować wyspecjalizowanie w zawodzie i zdać egzamin (od razu po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Ażeby dostać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie banalne. Należy bezwzględnie rozumieć konkretne przepisy, wraz z takimi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc ogromną wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za pieniądze przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku pożądane jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na wybranych uczelniach mogą się odrobinę od siebie różnić). Nie chodzi tutaj o posiadanie tytułu magistra, lecz o należytą wiedzę. Zaś tej w ogóle nie da się zdobyć na pozostałych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć jeszcze kompetencje „wrodzone”, np. drobiazgowość i wytrwałość w realizowaniu jakichkolwiek powinności. Malutki błąd w obliczeniach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (w których mamy do czynienia z olbrzymim obiegiem pieniędzy), lecz także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Klientowi załatwianie spraw z obszaru prowadzenia księgi zysków i odpływów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania pitów, a także tworzenia podsumowań, np. dla urzędu skarbowego. Należałoby pamiętać, iż zadaniem osoby zatrudnionej w księgowości jest zgłębianie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Innymi słowy, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest tylko bazą do wykonywania niniejszego zawodu, natomiast zdobyte doświadczenie tym, czym można zyskać wielu Klientów.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. Dzięki temu Interesanci nie muszą opuszczać domu bądź placówki, ażeby ich kwestie zostały pomyślnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszelkie rachunki do wyliczeń. Czasami może też pozostać w firmie, którą obsługuje oraz tam błyskawicznie wszystkim się zająć.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest idealnym wyjściem dla księgowych, które od wielu lat pracują w tej specjalizacji oraz w sumie nie zamierzają obecnie podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego jest połączone jednakże z kilkoma wymogami, przykładowo sporymi nakładami środków finansowych. Koszt utworzenia swego przedsiębiorstwa księgowego zależy najbardziej od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W śródmieściu wydzierżawienie lokum będzie o wiele droższe niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można bezproblemowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę korzystnym pomysłem, w szczególności, jeśli świeżo zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego konieczne są: zarejestrowanie naszej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno sugerować Klientom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Opracowywanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zwykle dokonuje się podziału na ilość formularzy.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odnośnik tutaj – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.