Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom wiąże się z męczącym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niejasnymi przeliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście ów obraz pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, odręcznie w sumie nie tworzy żadnych dokumentów oraz bynajmniej nie zarabia mało (zwłaszcza jako główna księgowa w dużej firmie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym oddziałem w każdej placówce, nawet wtedy, gdy jest prowadzona na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej naczelnych powinności zalicza się: prowadzenie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie należności głównie dla przeróżnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość wraz z pozyskiwaniem zdolności starać się o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najlepszą funkcją jest posada głównej księgowej, która nadzoruje obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Ponadto zajmuje się sprawami oficjalnymi, steruje pracownikami oraz dba o postęp swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość również założyć własną działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednak konieczna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po zakończeniu określonych studiów). Żeby zdobyć pracę jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Przygotowywanie księgowości nie jest takie proste. Musimy koniecznie rozumieć konkretne kodeksy, jednocześnie z takimi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa powinna posiadać zatem dużą wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za finanse firmy. W takim przypadku wskazane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalności na wybranych uniwersytetach mogą się troszkę od siebie odróżniać). Nie chodzi tu o pokazanie tytułu magistra, tylko o stosowną wiedzę. A tej w sumie nie da się zyskać na konkurencyjnych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, jeśli ma zamiar, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę starać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, powinna posiadać jednocześnie kompetencje „przyrodzone”, przykładowo pilność oraz pracowitość w pełnieniu jakichkolwiek obowiązków. Jeden błąd w wyliczeniach w niektórych przypadkach może mieć zgubne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (gdzie mamy kontakt z ogromnym transferem funduszy), ale też mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa powinna zaoferować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z działu sporządzania księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, jak i wykonywania podsumowań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, iż obowiązkiem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, zaś doświadczenie tym, czym mamy możliwość pozyskać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się „rachunkowość online” lub pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takiej sytuacji Interesanci absolutnie nie muszą opuszczać domu czy instytucji, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa sama pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz bierze wszystkie formularze do wyliczeń. Może również pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam bezzwłocznie wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, jakie od wielu lat działają w tej dziedzinie oraz stąd nie pragną już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego wiąże się jednakże z kilkoma warunkami, m.in. sporymi wkładami budżetowymi. Koszt założenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony szczególnie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wypożyczenie lokalu będzie sporo droższe niżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż dużą liczbę rachunków można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę korzystnym pomysłem, szczególnie, gdy świeżo zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy sugerować Kontrahentom przypadkowym opłat, przykładowo takich, które wypatrzymy w cennikach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Przygotowywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zwykle przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeśli zamierzasz wiedzieć więcej, kliknij w link tutaj

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.