Optymalizacja witryn internetowych na WordPress

WordPress zapewnia wiele funkcji jeśli chodzi o tworzenie witryn WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa budowane są witryny, które da się bez trudu rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. By optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po narzędzia i wtyczki zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo przydatnym do optymalizacji witryn WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze sprawdza czas, którego wymaga przeglądarka, żeby w pełni załadować stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali 0-100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niska ocena punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co istotne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to pełna analiza elementów, które oddziałują na ten albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, które elementy potrzebują naprawy. Dla przykładu należy pomniejszać rozmiary obrazów, usuwać zasoby blokujące renderowanie, wyrzucać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozwiniętym narzędziem optymalizacji witryn WWW na WordPress jest także narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Działa w sposób zbliżony do Page Speed Insight, ale jest znacznie bardziej funkcjonalne, ze względu na obecność 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Analizuje witrynę internetową ze względu na jej działanie. Określa między innymi czas ładowania witryny, odnajduje nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, żeby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale istotne jest dostosowanie do użytkownika. Analizowane są np. opisy alternatywne, przystępność języka albo odpowiednia struktura.

Następny parametr – best practices – analizuje opcje witryny WWW pod względem działań użytkowników. Dla przykładu ocenia możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak poprawne rozmiary pokazywanych obrazów albo właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje witrynę internetową też pod względem wskaźników SEO. Sprawdza między innymi obecność opisów meta albo atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) została stworzona, by oceniać, czy witryna internetowa posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy właściwie działa w formie mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszelkie niedociągnięcia, które należy poprawić w kierunku optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najistotniejszej ocenie podlega czas ładowania witryny oraz sposób wyświetlania jej na komórkach. Test My Site produkuje dokładny raport wskazujący elementy, które trzeba poprawić. Dla przykładu ocenia zasoby utrudniające renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje usunięcie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje także ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google pokazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak szybka metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google oferuje obszerny zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia pozytywnie oddziałujące na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki optymalizacji witryn WWW na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn na Wordpresie da się wykorzystać także stworzone w tym celu wtyczki. Logując się do WordPressa uzyskuje się nieograniczony dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, które posiadają wiele istotnych dodatków, wzbogacających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają za zadanie dodawanie usprawnień, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę usuwane są niepotrzebne znaki HTML. Za jej pomocą możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, dzięki czemu skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka ocenia strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności elementów SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest zmiana tych poszczególnych elementów, a sama wtyczka pokazuje odpowiednio przygotowane elementy oraz takie, które trzeba zmienić w treści, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za sprawą tworzonych reguł podnosi wydajność witryny dzięki czemu wczytuje się ona zdecydowanie szybciej. Kieruje budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem oraz na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. Tą metodą przeglądarka zapisuje pliki statyczne podczas pierwszego włączenia strony, a przy następnych wejściach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.