Chirurgia szczękowa Toruń

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną w środku kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przesuwać sąsiednie zęby w inne, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się w szczególności przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest tylko zepsuty część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. Kiedy ząb, w trakcie wzrostu miał zbyt mało miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Ubytki w zębach są wynikiem rozmaitych przyczyn. Najczęściej jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków , poprzez wszczepienie implantów . Takie rozwiązanie wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, by naprawić estetykę twarzy. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkiego typu nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurg stomatolog

Komentarze są wyłączone.