Chirurgia twarzowo szczękowa – zabiegi stomatologii estetycznej

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Wynikiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zwykle odnosi się do kłów. Kiedy ząb, w trakcie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Ubytki w uzębieniu są rezultatem różnych przyczyn. Zwykle jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków zębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Mają one wiele zalet, w tym zapewnia pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia szczękowa Toruń 

Komentarze są wyłączone.