Radiologia u dentysty

Rentgen zębów w stomatologii

RTG u stomatologa służy w głównej mierze właściwej diagnostyce problemu. Stomatolodzy przeprowadzają rentgenowskie, żeby mogli zdobyć szczegółowe dane na temat położenia oraz kondycji zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na zauważenie problemów, niedostępnych dla oka, w trakcie podstawowego badania kontrolnego.

Radiologia u stomatologa to po prostu rentgen zębów. Zazwyczaj te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo przybliża pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Z kolei RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania położenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty przeprowadza się dla wielu specjalizacji w dentystyce. Najczęściej, fachowego skorzystania z rentgena, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów przynosi efekty diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG uznaje się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego oznaczenia położenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak dużą przerwę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, stomatolog także kieruje go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest koniecznym krokiem w diagnostyce raka.

Zwykle stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, żeby stwierdzić jego skuteczność.

Jak przebiega rentgen zębów u dentysty?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych wykonuje się zdjęcia RTG na miejscu od ręki podczas wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli oraz nie oczekuje od pacjenta specjalnych przygotowań. Warto po prostu zjeść posiłek, napić się oraz przyjąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy szyi i twarzy. Tak więc na rentgen u dentysty trzeba przyjść bez spinek oraz biżuterii, a moment przed badaniem trzeba ściągnąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologicznej, zwykle jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że stomatolog, wykonujący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o kolejnych etapach zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują strach, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, jednak nie trzeba się martwić, ponieważ podczas robienia prześwietlenia rentgen zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, co najwyżej co pół roku, z tego względu należy nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Zdjęć RTG muszą omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Ze względu na to, że rentgen zębów da się przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która zazwyczaj zajmowała znaczną ilość miejsca oraz mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego RTG w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ pliki można trzymać w pamięci komputera. To ważna zaleta, dlatego że umożliwia ona przesłanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest znacznie trwalsze, ponieważ trudno je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.