Zabiegi stomatologiczne – wstawienie mostu protetycznego

Usunięcie zęba łączy się z potrzebą jego odbudowy, by nie dopuszczać do nowych zmartwień. Oboczne zęby i zęby naprzeciw wymagają wsparcia, inaczej one również mogą się poruszać,  a w efekcie wypadać. Dlatego powinno się prędko uzupełnić lukę. Wśród często stosowanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą ciągle mieścić się zęby, jakie będą oparciem dla filarów mostu. Taki sposób wypełnienia może więc zostać używany jeżeli luka wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że można tą techniką zastąpić do 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są znacznie wygodniejsze od ruchomych protez. Choć duża część pacjentów boi się drobinek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie trzeba się martwić, bo właściwie dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie nakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, które zasłania utracony ząb. Istnieją 2 rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej znany aplikuje się na przyległe zęby, czasami bywa również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest szczególnie trwały oraz używany w większości klinik stomatologicznych. Są jednak miejsca, gdzie koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej używana, bo nie jest tak trwała i można nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z kilku oddzielnych materiałów. Wysoko estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – przeważnie ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z którego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego zalecane przez stomatologów jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy chcą na stałe uzupełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, ale nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zamaskować stworzoną lukę oraz zahamować wzmagające się przesuwanie się zębów sąsiednich i spowolnić zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może przez to wyglądać staro. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że przywracamy właściwy rozkład sił w trakcie żucia i właściwe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na gromadzące się w luce pozostałości pokarmu. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki powinno się spełnić, żeby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest właściwa jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia.

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest ogólna diagnoza oraz badania, jakie pomogą dentyście ocenić, czy wykonanie mostu protetycznego jest dobrą opcją, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Kiedy stomatolog nie zauważy żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Jeżeli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Z tego względu stomatolog musi je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dobranie mostu. Pomimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, bo zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go lekarz stomatolog zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, kolejnym etapem zakładania protetycznego mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich podstawie, stomatolog protetyk zaprojektuje idealnie dopasowany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, którego zadaniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy ostatecznie most będzie już gotowy, stomatolog dostosuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Dzięki nim możemy zastąpić parę zębów na raz oraz przywracamy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu i całkowity komfort.

Mosty protetyczne Toruń

Komentarze są wyłączone.