Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie widziałaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w wyniku znanego odgłosu, który robi na jezdni, ale także ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale zdradza albowiem jedno: w środku jest potrzebujący pilnie pomocy, bowiem zagrożone jest jego zdrowie albo życie. Ratownicy medyczni – owszem – są konieczni, jednak kierowca karetki także pełni istotną rolę. Co faktycznie robi? Inaczej mówiąc: czym faktycznie zajmuje się osoba, która siedzi za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W pierwszej kolejności jego celem jest transportowanie schorowanych osób, które wymagają błyskawicznej pomocy albo terapii, do szpitala lub innej placówki ochrony zdrowia. Przewozi także przedmioty medyczne, które wymagają profesjonalnych warunków transportu. Kierowca ambulansu przejmuje polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi obowiązkowo się bezzwłocznie udać, ile pacjentów wymaga pomocy etc. Jeśli jedzie samodzielnie oraz natrafi na wypadek, jest zobowiązany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom umieszczać poszkodowanych w ambulansie (z wykorzystaniem noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Ewidentnie prócz ofiarowania pomocy osobie pokrzywdzonej, egzekwuje się od kierowcy ambulansu, ażeby unikał gwałtownych manewrów na jezdni. Fundamentalnym celem jest nieszkodzenie rannemu, który jest wieziony do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobowiązany do utrzymania jej w dobrym stanie technicznym, w schludności oraz w gotowości do błyskawicznego wyjazdu do pacjenta. Zawsze musi podtrzymywać łączność ze stacją pogotowia. Kiedy jedzie już pojazdem, musi odpowiednio wcześnie oznajmić pozostałym użytkownikom drogi, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy dźwiękowe i optyczne. Każdy kierowca pogotowia musi wcześniej zrealizować fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle podjąć pracę w takim zawodzie. Takie szkolenia są organizowane poprzez ośrodki kształcenia kierowców. Wypada posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, ukończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu pojazdu, jak również mieć przydatne dyspozycje emocjonalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego się spodziewamy po owym zawodzie. Trzeba wcześniej upewnić się, że posiadamy wystarczającą wiedzę z wymogów w których się go wykonuje. Kierowca karetki spotyka się z chorymi zakaźnie, więc nadwątlić się może także jego zdrowie. W dodatku jest narażony na głęboki stres podczas prowadzenia ambulansu. Istnieje spore niebezpieczeństwo, że spowoduje wypadek jeżdżąc z rannym z zawrotną prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy przenoszeniu pacjentów do szpitala albo podobnych jednostek. Może to prowadzić do urazów rąk, ramion bądź kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie bynajmniej nie odbywa się w typowych godzinach. Tu prawdopodobnie trzeba zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Dodatkowym źródłem stresu są nieprzyjemne sprawy życiowe chorych, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się każdego dnia.

Nierzadko mocno wpływa to na złe usposobienie, jest powodem apatii bądź co najmniej obniżonego nastroju. Na pewno należałoby zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, że fascynuje nas wyłącznie owy fach i jesteśmy silni emocjonalnie.

Na jakie trudności są narażeni kierowcy karetek?

Szczególnie na nadmierny hałas (syreny alarmowe), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie pogotowia z wielką prędkością, przemierzanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), kłopotliwe rezultaty oddziaływania środków oczyszczających, drobnoustroje chorobotwórcze (które potrafią znajdować się, m in. we krwi), wygórowany wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia samochodu, transportowania chorych. Niezwykle istotnym (oraz również negatywnym) składnikiem jest stykanie się z umierającymi osobami bądź zmarłymi, co intensyfikuje znacznie stan napięcia wewnętrznego. Kierowca karetki może również ulec kolejnym urazom, np. tym, które spowodują sami pacjenci. Często tak jest w przypadku osób chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy pogotowia mieści się w zasięgu 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnorodnych czynników, np. stażu pracy, perspektyw materialnych szpitala albo regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na kompetencje oraz predyspozycje, jakie pracownik mógł nabyć wcześniej na zbliżonym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi mamy możliwość nabyć wyłącznie na specjalnym szkoleniu, a pracodawcy spoglądają na nie życzliwym okiem. Zwykle do wykonywania tego zawodu jest niezbędne średnie wykształcenie i dodatnio zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy karetki jest pracą samodzielną, to znaczy, że wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego zupełnie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o kursach dla kierowców ambulansów? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Komentarze są wyłączone.