Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to wymagająca sprawa, stąd warto polecić to profesjonaliście, który zdobył już odpowiednie podejście, ogromną wiedzę na temat projektowania ogrodów i talent. Jeśli zależy Ci, żeby Twój ogród stał się oczywiście przyjemny, lecz również solidny i użytkowy, musisz pamiętać o tym, że planowanie ogrodów nie polega jedynie na interesującym zorganizowaniu miejsca dla krzewów i kwiatów. To jeszcze inne rzeczy, które zwięźle opiszemy w niniejszym artykule. Także gorąco zapraszamy do obznajomienia się z naszym artykułem o projektowaniu ogrodów.

Twoje potrzeby są ważne przy projektowaniu ogrodów

Przed tym, jak profesjonalista zacznie planować projekt zieleni, wcześniej omówi z Tobą, jaką funkcję ma pełnić Twój ogród. Czy np. będzie to przestrzeń rekreacyjna, przykładowo z rusztem do grilla i placem pod stół czy może przestrzeń praktyczna, gdzie będzie można hodować drzewa owocowe i ogródek warzywny Oczywiście opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki projekt zostanie sporządzony.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które należy brać na czas tworzenia wzoru ogrodu, jest rzeczywiście mnóstwo. Przykładem jest powierzchnia, którą dysponujesz. Profesjonalny model ogrodu jest w stanie optycznie zmienić metraż czy ukazać zagospodarowanie terenu tak, by był on dla domowników jak najbardziej użyteczny.

Co powinno znaleźć się w takim schemacie? Projekt ogrodu poza roślinami przewiduje wiele alternatyw, w tym także ozdoby, przykładowo dróżki z kostki, wodospady, pergole, czy popiersia. Pomijając naturalnie pewne utrudnienia (metraż albo miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby przygotować taki ogród, który stanie się powodem dumy, a stanie się również miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować pewne style w sztuce ogrodniczej. Dzięki temu przed Twoim domem może powstać:

  • ogród regularny (ogród geometryczny) – charakteryzujący się wielkim uporządkowaniem, niezmiernie często wzbogacony jest o rzeźby, ostrzyżone drzewa oraz kompozycje kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest francuski ogród,
  • ogród swobodny – wyróżnia go charakter odwzorowujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie zostały posadzone przez ludzi. Taki ogród nierzadko wzbogaca się głazami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wcześniejsze cechy.

Inaczej będą też projektowane ogrody, które zaczną powstać w konkretnym klimacie. Brane są tu pod uwagę głównie trzy typy otoczenia (stąd wzięły się podział takich ogrodów): ogród miejski, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Różnią się one między innymi powierzchnią, najczęściej jest tak, że ogród miejski będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten występujący na prowincji. Więc odrębnie powinno się podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do większego, bo nie każdy styl będzie tu adekwatny. Naturalnie architekt doradzi Tobie, jaki wygląd ogrodu będzie najlepiej pasować do środowiska i rzeźby nawierzchni albo zasugeruje Ci całkowicie nowe, unikalne podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest zawsze mieć na uwadze, że własna koncepcja często nie może być w pełni przygotowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga także tego, aby uważać na czynniki środowiskowe, które posiadają kluczowy wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny rosnące w naturze wyłącznie w danych terenach (na przykład rośliny tropikalne, rośliny górskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie wyłącznie ze względu na mikroklimat, lecz też na pasożyty.

Podczas ogrodu należy jeszcze omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile czasu masz możliwość wyznaczać na jego pielęgnację. Jeśli nie posiadasz ręki do tego bądź po prostu nie znajdujesz na to chęci, specjalista zaadaptuje roślinność w taki sposób, by by odpowiadały one oczekiwaniom, więc były to przykładowo rośliny łatwe w utrzymaniu (często są to iglaki, czyli cisy, jodły.

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Zanim plan ogrodu będzie Ci przekazany, architekci powinni wcześniej sprawdzić, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu zrobi:

    • ocenę terenu pod kątem cech gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania położenia terenu (kąt nachylenia itp.).

Po wyznaczeniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i przestudiowaniu gruntu, ekspert może w końcu zająć się tym, na czym najbardziej Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projektowanie ogrodów – wizualizacja

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu wszystkich elementów, projektant stworzy dla nas model ogrodu, a dokładniej przedstawienie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to schematy w formie symulacji 3D, która przedstawia nie tylko plan ogrodu, ale dodatkowo jego barwę uwzględniając charakter środowiska.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To najważniejsze sprawy, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Zatem jeśli zależy Ci na oryginalności, specjalistycznej wiedzy i wspaniałym ogrodzie, obowiązkowo wypróbuj możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na 100% się nie zawiedziesz.

Komentarze są wyłączone.