Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

Jeśli od blisko pięciu miesięcy na rachunku rozliczeniowym zupełnie nie zostały uwzględnione alimenty na syna, można zrobić stosowne kroki, ażeby je z powrotem otrzymać. Niestety systematycznie różne okoliczności wskazują jak jest to czasochłonne i ile możemy jednocześnie mieć nieprzespanych nocy. W wypadku zatwierdzenia ugody środki pieniężne powinny zawsze nadchodzić regularnie. Niemniej w sytuacji decyzji sądu – nie za każdym razem tak to się toczy. Błyskawicznie po orzeczeniu rozwodu byli partnerzy przeważnie nie zamierzają ze sobą się komunikować, a bywa jeszcze tak, że były małżonek zmienia mieszkanie, np. wyjeżdża z kraju. Cierpią na tym oboje i małe dziecko, jakie musi obowiązkowo mieć umożliwione właściwe warunki utrzymania. Alimenty wcale nie są „pozorem”, dzięki któremu mamy możliwość zaspokajać prywatne potrzeby. Są pozostawione wyłącznie dla dziecka. To niepełnoletnie dziecko jest prawdziwym odbiorcą wszystkich pieniędzy nawet wtedy, gdy samodzielnie nimi nie włada. Jak na przykład zadziałać w sytuacji, kiedy przez trzy miesiące zostało zaksięgowanych parę groszy z tytułu alimentów na małe dziecko?

Na wstępie należy porozmawiać z z dłużnikiem, nawet jeśli jest to niezmiernie wymagające. Sprostowanie motywów na samym początku dopuszcza opcję obrania późniejszej drogi. Jeśli to nie daje żadnych rezultatów, stykamy się ze wściekłością czy lekceważeniem, możemy wynająć doświadczonego adwokata, jaki zajmie się męczącą nas kwestią „od A do Z”. Musi to być lojalna osoba, więc taka która będzie się często udzielać, będzie wspierać nieprzerwanie i wyłoży wszystkie trudności prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Mamy szansę otwarcie wybrać komornika, u którego złożymy formularz egzekucyjny. Dobrze jest kierować się miejscem kancelarii i sumą klientów, których egzekutor musi obowiązkowo obsłużyć we własnym „rejonie”. O drobiazgi wystarczy spytać swego prawnika, który oceni, jakie biura będą umiały produktywnie przystąpić do zagarnięcia nieruchomości… i są niedaleko dłużnika. Trzeba podać wszelkie dane, jakie posiadamy o ówczesnym partnerze – oznaczenia kont w bankach, polisy na życie, akcje, miejsce pobytu, NIP i dane mówiące o stanie prywatnych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli dowiedzieliśmy się, iż dłużnik posiada jakichkolwiek majątek (niekiedy ten starannie kamuflowany), powinniśmy wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieefektywna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że bynajmniej nie mamy obecnie żadnych szans na odebranie funduszy. W wypadku, gdy dotrzymujemy kryteria dochodowe, mamy możliwość zabiegać o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej mówiąc nieprzyjęcie alimentów na córkę przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą przyjęte odpowiednie działania wobec dłużnika. Najpierw dłużnik zostanie przywołany na potrzeby usprawiedliwienia sprawy. Musi koniecznie skrupulatnie zrelacjonować swoją sytuację rodzinną i zawodową, przykładowo uzasadnienie niewysyłania alimentów. Co więcej będzie od niego egzekwowane oddanie zeznania majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dłużnik nie ma pracy bądź na próżno szuka zatrudnienia, musi obowiązkowo zapisać się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Musi także uznać ofertę „angażu”, bo w innym przypadku zostanie uznany za „wymigującego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Skoro prowadzi firmę, jaka daje same straty, także musi zapisać się w urzędzie, lecz w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były małżonek przeprowadza wszystkie opisane czynności (inaczej mówiąc „kooperuje”), niestety nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli środków finansowych wciąż nie ma. Właściwe czynności realizuje się wówczas, jeżeli poprzez ostatnie pół roku nie spłacił on więcej aniżeli połowę alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

W przypadku kiedy dłużnik permanentnie uchyla się od wypłacania alimentów na niepełnoletnie dziecko, w końcu jest dłużnikiem tropiony przez organy państwowe. W niniejszej sytuacji należy dostarczyć formularz o poszukiwanie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj najzwyczajniej w świecie o „nieustającą niealimentację”, inaczej mówiąc okoliczności, w jakich były małżonek bynajmniej nie zamierza płacić, alimentów, bo „zwyczajnie nie chce” i nie ma równocześnie jakichkolwiek racjonalnych kontrargumentów (wszystko powinien wyjaśnić nam nasz prawnik). Prócz tego można złożyć podanie do starosty, by zarekwirowano prawo jazdy takiemu „przestępcy” i wpisano go do Krajowego Rejestru Długów. Mówiąc w skrócie nie będzie miał opcji uzyskać jakiegokolwiek kredytu z banku, prócz słynnych szybkich pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeżeli dobrze wiemy, iż były partner z pewnością posiadał dorobek, lecz powierzył go dowolnemu członkowi rodziny, w takiej sytuacji mamy szansę złożyć należyty pozew: skargę pauliańską (o jakiej mówi prawo cywilne) bądź doniesienie o popełnieniu nadużycia, jakie ma na celu powstrzymywać zaspokojenie praw wierzycieli. Wolno również apelować o „alimenty od rodziców dłużnika”, w przypadku kiedy on nie jest kompletnie w stanie ich uiszczać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net

Komentarze są wyłączone.