Pranik -sprawy rodzinne

Jak przygotować się do rozwodu?

Co właściwie będzie miało miejsce w trakcie postępowania sądowego? I czy trybunał zadaje same niekomfortowe zapytania? W jaki sposób „zmobilizować” się do rozprawy, żeby uzyskać rozwód? Rozpocznijmy od tego, że dzisiaj postępowania w kwestii rozwodów nie są niczym osobliwym. Dużo mieszkańców miast i wsi z czasem odkrywa swój błąd, który popełnili w sprawie wyboru sympatii. Często małżonek zdradza albo zaciąga długi, nadużywa napojów wysokoprocentowych lub innych środków odurzających czy torturuje psychicznie. W takiej sprawie każdy spośród nas ma przesłankę, żeby wnieść pozew o rozwód oraz wyglądać należytego wyroku sądu. Oczekiwanie na korytarzu sądowym na rozpoczęcie postępowania może być niesamowicie stresujące. Absolutnie nie ma się jednak czego bać. Powinnyśmy mieć minimalną wiedzę na temat tego, kto oraz o co będzie faktycznie na niej pytał. Jeśli wiemy, że w pojedynkę właściwie nie damy sobie rady, możemy wówczas zwrócić się do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam zebrać kompletne nieodzowne papiery.

Sprawę rozwodową przeprowadza niezmiennie trzech sędziów, z czego siedzący wewnątrz jest sędzią przewodzącym, natomiast dwaj na dwóch przeciwległych końcach – to sędziowie ławnicy. Proces będzie miało miejsce bez włączenia publiki, więc z wyjątkiem sądu składającego się z trzech osób, małżonków oraz powierników nikogo poza tym nie powinno być podczas rozprawy. Bynajmniej nie musimy się w takim przypadku zadręczać, że kolega z biura dowie się zbyt dużo o naszym pożyciu małżeńskim czy o tym, co właściwie stało się w naszej rodzinie. Kolejnymi stopniami procesu są: rozpytywanie współmałżonków, przesłuchiwanie krewnych, przesłuchanie małżonków oraz definitywnie – wydanie werdyktu.

O co sąd pyta podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał przeważnie zaczyna od zadawania ogólnych zapytań. Czy małżonkowie prowadzą solidarnie gospodarstwo domowe? (jeśli nie, wówczas sędzia pyta od kiedy tak się dzieje); w jaki sposób prezentuje się sytuacja z dziećmi? (oraz czy są pełnoletnie, kto obecnie pełni nad nimi opiekę, jeśli matki lub ojca w niniejszym gospodarstwie praktycznie w ogóle nie ma); czy wcześniej toczyły się wobec jednego spośród małżonków postępowania dla rodzin? I czy występuje w ogóle jakakolwiek możliwość na odratowanie związku? Po owych zapytaniach trybunał przechodzi do przesłuchania świadków. Ma szansę to wykonać na początkowej rozprawie albo dopiero na kolejnej. Na początku odpytywani są przyjaciele strony powodowej, natomiast po czym – strony pozwanej. Od ilości świadków uzależniona jest suma postępowań, natomiast każdy z partnerów może zwracać się do nich z pytaniami. Jeśli małżonkowie i świadkowie zostaną już wysłuchani, wtedy trybunał przechodzi do wysłuchania małżonków. Mają szansę oni wyeksponować osobisty scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co właściwie powiedział któryś ze świadków albo sam małżonek.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wówczas, kiedy ucierpiałoby na werdykcie szczęście dziecka, przede wszystkim nieletniego
  • Byłoby to w niezgodzie z podstawami współżycia społecznego
  • Rozwodu chce tylko winowajca współmałżonek, np. ten który dopuścił się nielojalności (drugi małżonek jest zobowiązany wyrazić zgodę na rozwód)

Dlaczego warto zdecydować się na adwokata rozwodowego?

W niemałej ilości sprawach ma możliwość pomóc nam mecenas, przede wszystkim jeśli planujemy, żeby trybunał stwierdził winę którejkolwiek ze stron za upadek małżeństwa. Powinniśmy się także do niego udać wtedy, gdy: strony miały wspólny dorobek, natomiast jedno spośród nich prowadzi działalność gospodarczą w fazie ruiny; planujemy, aby były zasądzone alimenty na drugiego współmałżonka czy na dzieci; chcemy mieć całkowitą zwierzchność rodzicielską czy chcemy drugiej stronie ograniczyć związki z dzieckiem; sprawa potrzebuje orzeczenia systemu użytkowania ze wspólnego domu, jego rozdziału albo powierzeniu go jednemu spośród małżonków; powinno się zawyrokować podział pełnego majątku. Adwokat ma możliwość nas poratować nie tylko w przypadku rozwodu, wręcz przeciwnie – również w czasie separacji. Należałoby wspomnieć, że rozwód oraz separacją charakteryzują dwie odrębne rzeczy, jakie choć są pokrewne, ale różnią się skutkami. Wyrok sądu o rozwodzie przyczynia się do tego, że małżeństwo przestaje istnieć. W wariancie separacji małżeństwo jeszcze działa formalnie. Osoby, jakie wybrały separację, z jakiś względów nie planują zdecydować się na rozwód, np. jeśli są nabożne albo posiadają na wychowaniu nieletnie dzieci. Występuje też coś takiego, jak separacja praktyczna, w jakiej mąż oraz żona żyją odrębnie, czyli nie zajmują tego samego lokum.

O czym warto pamiętać?

Bezwarunkowo musimy posiadać w torbie wszelkie dowody obciążające pozostałą stronę, jeśli zależy nam na orzeczeniu jedynej winy. Mogą to być kawałki zdjęć, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości elektroniczne czy materiały audio-wizualne. Trzeba wykazać, że małżonek, np. dopuścił się zdrady albo nadal nadużywa alkoholu. Jeśli staniemy przed sądem bez dowolnych dowodów w takiej sytuacji (bądź bez świadków) uzyskanie rozwodu może trwać szczególnie mozolnie. Orzeczenie sądu będzie opierało się na wysłuchaniu stron oraz świadków. Jeśli potrzebujesz rzetelnego adwokata, to kliknij w ów odsyłacz – Adwokat

Komentarze są wyłączone.