Rozwód – koszty, stereotypy, unieważnienie małżeństwa

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Wszystko o kosztach rozwodu

Postanowienie o rozwodzie w niektórych przypadkach może pojawić się nieoczekiwanie albo kiełkować przez wiele lat. Spora liczba osób zaabsorbowanych tym problemem poszukuje informacji w Internecie, wypytuje przyjaciół jakim sposobem oni sobie poradzili w skomplikowanej sytuacji lub przygotowuje się do wizyty u prawnika. Sprawa komplikuje się wówczas, kiedy pragniemy udowodnić winę drugiej stronie albo zredukować prawo do spotykania się z dzieckiem. Wizyta u adwokata jest najkorzystniejszym sposobem, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Na stronach www prawniczych lub forach, na których wypowiadają się obie strony, lepiej nie szukać złotego środka. Można tam wynaleźć dużo opisów sytuacji życiowych zbliżonych do naszej, ale należy pamiętać, iż jedynie ekspert może nam rzeczywiście pomóc.

Już na wstępie, zatem przy przedkładaniu pozwu w sądzie, musimy liczyć się z kosztem 600 zł. Jeżeli sąd postanowi, iż nikt nie jest winny rozpadu małżeństwa, wtedy spłacana jest połowa stawki (zaś przeciwna strona musi koniecznie nam wręczyć 150 zł). Do przyszłych wydatków przynależą: zajęcie się poprzez trybunał rozdziałem majątku (od 300 do 1.000 zł), ubezpieczenie roszczenia, przykładowo kontaktów z dziećmi (40 zł) albo ocena Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

Kto konkretnie musi zapłacić za sprawę rozwodową? Naturalnie ktoś, kto przegra. Musi obowiązkowo sfinansować zwłaszcza złożenie pozwu przez przeciwległą stronę, całą sprawę rozwodową i adwokata przeciwnej strony. Jeśli sąd stwierdzi winę obu stron, wtedy łączne koszty dzielone są na pół. Adwokat powinien uzyskać sumę równą 360 zł, a jeżeli przypadek jest bardzo skomplikowany oraz długotrwały, potrafi polecić zapłatę najwyżej 2.160 zł. Co istotne, jeżeli prawnik kosztuje o wiele więcej, jesteśmy zobligowani różnicę pokryć sami.

„Nie” dla rozwodu – najczęstsze argumenty

Najbliższa rodzina jest rzeczą świętą oraz jakiejkolwiek innej osobie w zasadzie nie wolno mieszać się w jej sprawy – rodzina z całą pewnością jest istotna, jeżeli jednak dochodzi między małżonkami do przemocy, wówczas poszkodowana strona posiada prawo występować o rozwód. W Toruniu istnieje nadzwyczaj dużo placówek, jakie mogą zasugerować rozwiązanie ofiarom tyranii werbalnej i fizycznej. Realizują to zupełnie bezpłatnie, m in. Ośrodek Polskiego Czerwonego Krzyża. Natomiast toruńscy adwokaci próbują przeważnie owe sprawy doprowadzić do pomyślnego końca.

Małe dziecko musi wychowywać się jedynie w pełnej rodzinie – szczęście dziecka wcale nie jest uzależnione zupełnie od rodziców. Prawdą jest, iż są nadzwyczaj wesołe i pomyślniej oddziałuje na ich dorastanie miłość mamy i taty. Mówiąc w skrócie nie można jednak zgadzać się na przemoc ze strony partnera, jeżeli nierzadko to właśnie dziecko jest ofiarą. Będzie upodabniać się do sprawcy: używać obraźliwego języka, kraść bądź pastwić się nad kolegami w szkole.

Korzystniej istnieć w małżeństwie pełnym brutalności, niżeli iść do sądu z pozwem o rozwód – to inny błąd, jaki popełniają ofiary przemocy. Nawet najlepszy prawnik z Torunia w ogóle nie będzie w stanie nic osiągnąć, jeśli skrzywdzona strona na własną rękę nie zgłosi się do kancelarii z opisanym dylematem (albo instytucji dającej wsparcie).

Poziom życia po rozwodzie na każdym kroku się pogarsza – żadne badania takiego faktu wcale nie udowodniły. Mężatki decydują się na rozwód tylko wówczas, kiedy absolutnie nie potrafią już dłużej pozostawać w małżeństwie. Czynniki mogą być przeróżne: zdrada męża, spożywanie przez niego zbyt dużej ilości alkoholu albo długofalowy pobyt za granicą.

Krótko mówiąc nie można wnieść pozwu o rozwód i rozejść się z małżonkiem z błahych powodów – na wniesienie sprawy o rozwód wpływa niezwykle dużo wielorakich czynników. Zazwyczaj w sądach wyłania się tzw. „niezgodność charakterów”, tymczasem w rzeczywistości powód jest inny. Panie wcale nie obwiniają mężczyzn tylko po to, ażeby otrzymać jak najkorzystniejsze rezultaty w formie pieniędzy. Zazwyczaj uciekają od brutalności oraz chcą otrzymać wyrok sądu w jak najkrótszym czasie.

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

W naszym kraju wyłącznie sądy cywilne wydają wyroki w sprawie rozwodów. W przypadku odwołania małżeństwa chodzi o to, aby potwierdzić, że związek absolutnie nie istniał. W opisanym przypadku dobrze jest zgłosić się do sądu kościelnego. Bardzo często myli się owe rzeczy oraz mówi o tzw. „rozwodzie kościelnym”. Kościół w ogóle nie może jednakże zawyrokować jakiegokolwiek rozwodu, ponieważ na podstawie prawa kanonicznego związek małżeński musi zostać przerwany tylko poprzez śmierć jednego z małżonków. Cofnięcie małżeństwa powinno zajść wyłącznie w trzech okolicznościach: impotencji (u mężczyzn) bądź obojętności (u kobiet), pozostawania w związku z dwiema osobami bądź w wyniku wymogu (nie postępowało się jednomyślnie ze swą wolą, w ogóle nie był to dobrowolny wybór).

Unieważnienie małżeństwa następuje jednogłośnie z wyrokiem dwóch instancji. Sprawa cofnięcia małżeństwa ma więc wymiar dwuetapowy. Gdy mediatorzy pierwszej instancji podejmą decyzję, iż związek małżeński wcale nie zaistniał, to sprawa trafia do trybunału drugiej instancji. Ten może podtrzymać decyzję bądź ją zakwestionować. Sprawa zwykle jest zatwierdzana dekretem.

Wejdź w odnośnik obok –Rozwody Toruń – jeżeli wciągają Cię powyższe tematy, pragniesz dowiedzieć się dużo więcej na temat rozwodów lub obejrzeć, co może obejmować oferta profesjonalnego adwokata.

Komentarze są wyłączone.