Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były rozgrywki online, które nie miały w sumie nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – skutecznie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na niezliczone godziny oraz wpadało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że zależności interpersonalne w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o dużym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Nowatorskim pomysłem okazała się sensacyjna atrakcja escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, jednak później przeszła istotne przemiany. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na ekranie laptopa, który tyczył się opisu wnętrza i zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż zabawa absorbowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Dopracowano grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na zwyczajne scenariusze lub szare dialogi. Gracz jest przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba rozwiązać niemało skomplikowanych zagadek, pochwalić się umiejętnością logicznego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Priorytetowy celem jakichkolwiek posunięć jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest banalne. Gracze jednak mają sprecyzowany czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można niewątpliwie sporo fantastycznych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie inna struktura gry. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów zagadek oraz rozwiązują je w nietypowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Głównym warunkiem jest nieużywanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i usiłują poznać tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz uciekną z pokoju? Następnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w rezultacie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie tajemnice i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do znajomej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się wiele pułapek, zaś zainteresowani są jedyną nadzieją na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co przenosi się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) również dla pracowników firmy, aby zintegrować ich także pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną ofertę, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.