Kupujemy termos na prezent – który najlepszy oraz jak go znaleźć

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Z reguły najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród bardzo zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy termos nada się w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, forma oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos wykonanego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej także pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy przekonanie, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować obszerność danego termosu. Z reguły termosy turystyczne można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zaopatrzyć się w większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby termos turystyczny okazał się najlepszy, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Z reguły nakrętki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie polecane termosy turystyczne

W sklepach da się wybrać dużo turystycznych termosów, jednak bardzo znane oraz kupowane pochodzą od 3 producentów, od lat projektujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem trwałe oraz przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Drugą równie popularną oraz często polecaną firmą tworzącą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z jakościowych materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos

Komentarze są wyłączone.