Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać?

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o solidne pakowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie najbardziej interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na kilka ważnych kryteriów, jakie mówią, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj praktyczność, budowa oraz surowce, z których termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy kupić termos stworzonego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji oraz pozytywnie oddziałują na dobre działanie termosu.

Warto także zastanowić nad tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy pewność, że termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki lepiej wybrać pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania temperatury. W tym przypadku znaczący jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby termos turystyczny okazał się dobry, musi posiadać szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach mają bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż szczególnie znane oraz kupowane należą do 3 firm, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te gorzej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione wśród pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe oraz od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak trwałe, że mogą przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Termosy Thermos

Drugą równie znaną oraz szczególnie zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry utrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, żeby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.