Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Decydując się na podróż powinniśmy zadbać o porządne przyszykowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, trzeba nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest długość zachowywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba popatrzeć na parę ważnych elementów, które mówią, czy termos turystyczny nada się w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj praktyczność, struktura oraz materiały, z których termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy nabyć termosu przygotowanego z wysokiej jakości materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji oraz korzystnie wpływają na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki lepiej kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zatrzymania chłodu lub ciepła. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Aby jednak termos turystyczny okazał się najlepszy, musi posiadać szczelny korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić wiele turystycznych termosów, choć najbardziej popularne oraz polecane należą do trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one gorzej sprawdzają w trakcie długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione wśród różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą tak samo znaną oraz szczególnie zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre właściwości zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos na prezent

Komentarze są wyłączone.