Oddaj jeden procent podatku na fundacje

Ratowanie ludzi szukającym pomocy to główny cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki gromadzonym pieniążkom te instytucje mają możliwość zadbać o każdego, kto przeżywa trudne chwile. Fundacje w głównym założeniu sprawują misje charytatywne i są niezwykle potrzebne w każdym systemie społecznym. Gromadzą pracowników społecznych, którzy chcą wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na pomoc tym, którym po prostu zabrakło szczęścia. Obecnie, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu kształtowania ideologii społecznych, promowania danego kręgu kultury, czy mobilizowania uczniów i seniorów. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.

Jak sama nazwa pokazuje organizacje pomagają innym korzystając z własnego majątku. Fundatorem wielokrotnie zostają osoby, które zebrały już określony kapitał i pragną się nim dzielić. Czasami jednak sytuacje mają się tak, że instytucje z braku potrzebnych środków finansowych nie są w stanie dalej pełnić swoich działań. Od kilku lat każdy z nas może zasilać fundację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając odpowiedni wniosek w dorocznym rozliczeniu podatkowym również i Ty masz okazję pomóc.

Jak wręczyć jeden procent podatku na opp?Kto może oddać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia akcji „oddaj jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku mogą wspomagać wskazaną przez siebie instytucję pożytku publicznego w nadzwyczaj rozsądny sposób. A wybór jest olbrzymi – od organizacji działających na rzecz praw zwierząt, aż po stowarzyszenia pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest bardzo przyjazny. Po obliczeniu właściwego podatku w aktualnym zeznaniu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wprowadzić nazwę i numer KRS pewnej instytucji. W tymże polu wolno określić również wysokość udzielanej sumy, mając na uwadze, iż nie powinna ona być wyższa niż 1% własnego podatku. Jeżeli wyliczamy podatek należny na większej liczbie formularzy jesteśmy w stanie wręczyć tą kwotę więcej niż 1 fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Regulacja o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w przystępny sposób przedstawia kto ma szansę przekazać 1% własnego podatku. Są to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku liniowego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby pobierające przychody z płatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto indywidualnie pokrywa zaliczkę na korzyść podatku. Często ludzie nie rozumieją w tej kwestii możliwości osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku legislator nie przyzwala jednostkom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z tego instrumentu są w stanie tymczasem korzystać emeryci. Wystarczy, że na podstawie aktualnego rozliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny indywidualnie spisze oświadczenie podatkowe. Co do wymogów darowania 1% podatku na rzecz OPP, najważniejsze jest złożenie rozliczenia na czas. Jest to najwyżej 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli dawana kwota będzie wyższa niżeli 1% podatku, formularz nie zostanie przyjęty. Zawsze należy dobrze sprawdzić, czy nie zrobiliśmy błędu w w tym polu.

Jakim organizacjom mogę przekazać 1% podatku?

Nie każda fundacja może pozyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Fundacja, której można wręczyć 1% podatku, musi wykonywać zadania pożytku publicznego. Co więcej musi prowadzić swoje zadania jawnie, co związane jest z z obowiązkiem przekazywania informacji o celu przekazywanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie zostanie w dużym skrócie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią natomiast spółka kapitałowa stworzona w celu niepowiązanym z wykonywaniem działalności majątkowej, jeżeli realizuje przez około 2 lata czynności w obszarach tzw. pożytku publicznego. Doskonałym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, utrzymująca dzieci w śpiączce, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Nieduży czyn, a tak sporo może zrobić. Być może 1% to nie duża liczba, tymczasem nawet tak małe wsparcie finansowe, może być punktem zwrotnym dla ludzi i stworzeń, którzy czekają na nowe możliwości. Rozliczając się w każdym roku z US pamiętajmy o przekazaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, bowiem zawsze te pieniądze zwracamy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie wiele instytucji mogło wspomóc swoich wychowanków. Przekaż 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś nadzieje na przyszłość.

Nie możesz znaleźć organizacji pożytku publicznego, której chcesz wręczyć swój 1%? Przeglądnij całkowitą bazę organizacji i wypełnij z nami swoje rozliczenie podatkowe: przekaż jeden procent podatku na OPP

Komentarze są wyłączone.