Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są powodem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy nadmiernie obciążony, przeciążona jest również wewnętrzna część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są dużo większe, a jeśli połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- wiotkość tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie zaleca się też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie zgłoś się do ortopedy, który poleci ci odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje różnorodne metody profilaktyki i zatrzymywania zwyrodnień. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić palce i stopę w odpowiedniej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – to specjalne wkładki żelowe, które umieszczają palce w odpowiedniej pozycji, zmniejszają nacisk i hamują rozwój deformacji. Polecane są szczególnie dla kobiet, które bardzo często noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Komentarze są wyłączone.