Izolacje natryskowe pianką

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest popularne, ponieważ wyróżniają ją świetne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką zaletą, wobec której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega i układa się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również w ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można też rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, np. drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, by przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Dlatego też tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.