kurs na pojazdy uprzywilejowane

kurs na pojazdy uprzywilejowane

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa wymagane jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, pozwolenie Starosty, a także świadectwo ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo niezbędne są wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które poświadczą zdolność prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie zapewnia otrzymanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Dla kierowców, którzy posiadają już uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które powiększą zdobyte zdolności. Aby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Głównym warunkiem oprócz posiadania tradycyjnego prawa jady odpowiedniej kategorii jest ukończenie 21 lat. Natomiast badania lekarskie można odbyć po szkoleniu albo w jego trakcie.

Dla kogo kurs na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi głównie osoby, które chcą prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z podniesionym ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wyróżniać się błyskawiczną reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej albo gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Zdobywając takie uprawnienia można też kierować bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tej formie.

Program i organizacja kursu

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był stworzony tak, aby nastawił kierowcę na ryzykowne sytuacje w ruchu drogowym i wychodzenia z nich bez kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo tak swoje, a także pasażerów lub innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie demonstruje ekstremalne sytuacje, gdzie możliwa jest utrata panowania nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy podnoszą swoje umiejętności, których potrzeba do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowe szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich kierowców, natomiast szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wchodzą zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny. Wśród tematów, które znajdują się w zajęciach teoretycznych są mechanizmy i skutki wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Istotnym segmentem jest też przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Z kolei praktyczne zajęcia obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć praktycznych i teoretycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które jest podstawą do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najłatwiejszą formą zapisania się na szkolenie, jest przygotowanie zgłoszeniowego formularza. Niezbędne szkoleniowe materiały oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Również zaliczenie badań psychologicznych oraz lekarskich znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i przekazuje fachową wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze instruktorów. Instruktorzy bazują na latach doświadczeń i wiedzy, które wytrwale przekazują kursantom. Przygotowany program szkolenia dzięki znakomitej organizacji i wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców jazdy w ciężkich warunkach. Kształcenie zgodne z obowiązującymi normami, świetne warunki nauczania oraz znakomita kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej pracy i odpowiedzialnego poruszania się w ruchu drogowym w każdej, nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

www.pojazdy-uprzywilejowane.pl

 

Komentarze są wyłączone.