Zaawansowane instalacje pneumatyczne

Instalacje pneumatyczne to zespół maszyn, które wespół z akcesoryjnym wyposażeniem wytwarzają, przygotowują, doprowadzają i odbierają sprężone powietrze. Poprawnie wykonana instalacja wyróżnia się obniżonym zużyciem mocy i optymalizacją ciśnienia końcowego. Sprężone powietrze jest stosowane w zróżnicowanych gałęziach gospodarczych, m.in. w chemii i w warsztatach samochodowych. Stosunkowo niewielka waga i możliwość stosowania w zmieniających się warunkach temperaturowych powoduje, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez właścicieli zakładów, którzy troszczą się o wysokie standardy produkcyjne.

Współcześnie w salonach branżowych producenci systemów pneumatycznych udostępniają nam kilka technologii sprężania powietrza. Najbardziej popularne są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W dalszej części artykułu po kolei porównamy każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i sposobach ich użycia.

Niezawodne instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą prądu elektrycznego i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im sąsiedztwo surowców o odczynie kwaśnym, jak i zasadowym, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w budownictwie. Przewody z polipropylenu redukują rezultaty kondensacji pary wodnej. Materiał z którego wyprodukowane są instalacje polipropylenowe jest pozbawiony substancji toksycznych i bardzo wydajny. Najważniejszym plusem tego typu instalacji jest zaniżony współczynnik ubytku ciśnienia i brak hałasu.

Tradycyjne instalacje ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to połączenie bezkompromisowej jakości z prostym montażem. Dlatego właśnie, są najczęściej wybierane przez właścicieli firm z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Instalacje ze stali nierdzewnej oparte są o technologię zaciskową, co w znacznym stopniu minimalizuje czas prac. Wszystkie materiały używane w takich systemach produkowane są z surowców o właściwościach antykorozyjnych. System zaciskowy oprócz redukcji czasu i niezbędnych akcesoriów, zmniejsza zagrożenia pożarowe. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej dają możliwość montażu w różnych miejscach. Rurociągi tego rodzaju są niezwykle uniwersalne. Ich użycie zalecane jest w środowiskach gdzie występuje podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – szybki montaż, lepsza wydajność

Instalacje z aluminium cechują się szybkością montażu. Użycie poręcznych zacisków, produkowanych w różnych rozmiarach, znacznie skraca czas prac montażowych. Oszczędności na tego typu instalacji osiągają aż 30% w zestawieniu z podobnymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można w łatwy sposób dostosować do rozmiaru konkretnego zakładu. Sprawia to, że w instalacje aluminiowe mogą inwestować zarówno niewielkie warsztaty samochodowe, jak i średnie zakłady chemiczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium wyróżniają się dobrą odpornością antykorozyjną. Są sztywne (nie zniekształcają się pod wpływem temperatury) i łatwe w utrzymaniu. Kolejnym atutem jest nieszkodliwość materiału – aluminium w 100% jest bezpieczne dla środowiska.

Pneumatyka od A do Z, czyli wyposażenie instalacji sprężonego powietrza

Fachowa i użyteczna instalacja pneumatyczna składa się z kilku niezbędnych elementów. Najpierw należy zaznaczyć, że jedynie dobrej jakości akcesoria, właściwie do siebie dobrane gwarantują najlepsze rezultaty sprężania powietrza. W skład każdej instalacji pneumatycznej wchodzi sprężarka, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia danego czynnika. W podstawowych, aczkolwiek funkcjonalnych systemach najlepsza będzie sprężarka tłokowa. Patrząc dalej, w każdej instalacji nie może zabraknąć takich urządzeń jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik ciśnieniowy. Dobrze jest także zamontować tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Kolejne części, bez których żadna instalacja nie będzie funkcjonować dobrze to przewody, czy też rury pneumatyczne, oraz zawory kulkowe i spustowe. Profesjonalne przygotowana instalacja, zaopatrzona w praktyczne i trwałe urządzenia z pewnością usprawni większość prac w danej firmie.

Pneumatyka jest dyscypliną inżynierii, która pomaga nam zarówno w codziennych czynnościach, jak i w skomplikowanych rozwiązaniach technologicznych. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych, instalacje sprężania powietrza są o wiele tańsze i o wiele bardziej uniwersalne. Warto inwestować w profesjonalne systemy pneumatyczne, szczególnie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Poznaj bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązań pneumatycznych: sprężarka tłokowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *