Beton dekoracyjny na tarasie

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zniszczała za szybko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale też najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz niekosztownych tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy znacznie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do do swojego budżetu z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Kluczową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, co sprawia, że traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać ułożony w poprawny sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że główną rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały oraz aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a przerwy wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez trudu da się dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Układanie kostki

Komentarze są wyłączone.