Jak kupić dom

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. . Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest kluczowe. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim wypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.