Pianka PUR – wszystko o poliuretanach

Budowa domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Schemat domu angażuje myśli na długi czas. Przeanalizować należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale też plan pomieszczeń. Wszystko musi być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba także o położeniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Sporym problemem jest także wybór odpowiedniej metody grzewczej. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W takim przypadku przeanalizować należy montaż ogrzewania węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale także na wygodę na nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, częstotliwość podkładania do pieca itd.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Największe straty są wynikiem niedostatecznie ocieplonego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy omijać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Wykorzystywane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania budynków jest spieniony polistyren. Ma on wiele zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – dotyczy to głównie elementów z drewna. Jedną z możliwości jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie zabezpiecza przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę należy zabezpieczyć przed wilgocią poprzez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Piankę wykorzystuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Produkuje się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te podgrzewa się i później poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do izolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo zastyga. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia przeznaczona jest do ocieplenia budynków od zewnątrz. jest też idealnym produktem hydroizolacyjny, przez to wykorzystywana jest do izolacji fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Wykorzystuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Wykorzystywana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Izolacja z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka PUR jest nietoksyczna, nie szkodzi środowisku. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, dlatego sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Następną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Warstwa poliuretanu nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo doskonale przywiera do drewna, betonu czy papy. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. To właśnie przez nie ucieka ciepło. Zastosowanie ocieplenia metodą natryskową minimalizuje ten problem. Poliuretan tworzy niewymagającą spoin całość dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość izolacji nawet złożonej więźby dachowej i to w ekspresowym tempie. Konfrontując, izolacja z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.

Właściwa izolacja domu to inwestycja, którą należy przeanalizować i właściwie zaplanować. Przeanalizować trzeba plusy i minusy każdego ze sposobów. Tradycyjne produkty stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, zauważają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest także niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, ale też jako ocieplenie kurników i hal.

Komentarze są wyłączone.