Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po okresie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też kwestię garaży. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeczytanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Domy w Toruniu i nie tylko —> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.