Podpis Eurocert Toruń

W jaki sposób założyć oraz używać podpisu elektronicznego?

Procedura osiągnięcia podpisu elektronicznego nie jest szczególnie trudna. Właściwie w kilku prostych krokach można uzyskać indywidualny podpis elektroniczny, wskazany tylko jednej osobie. W jaki sposób założyć własny podpis elektroniczny? Wystarczy zakupić komplet zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a potem uruchomić oprogramowanie w wybranym komputerze. Finalnym elementem jest potwierdzenie tożsamości nabywcy w siedzibie sklepu. Spotkanie jest konieczne do zamówienia indywidualnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, ze względu na to, że to za sprawą spotkania firma dostarczająca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, nieudająca nikogo innego, osoba będzie korzystała z podpisu elektronicznego.

Gdy wszelkie formalności zostaną wypełnione do końca z indywidualnego podpisu kwalifikowanego można czerpać bez ograniczeń na wybrany okres. Termin ważności można wskazać samodzielnie. Kupując komplet decydujemy, czy potrzebujemy podpisu kwalifikowanego  na 2 czy 3 lata. Po tym czasie wystarczy przedłużyć o kolejne lata swój podpis oraz wciąż używać go bez trudu. By móc bezpiecznie używać certyfikatu kwalifikowanego koniecznych jest parę elementów, decydujących o odpowiednim zostawianiu podpisu.

Z czego składa się bezpieczny elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Podstawowym sprzętem, potrzebnym, by móc używać podpisu elektronicznego jest komplet nabyty w sklepie producenta albo jego partnerów. Zazwyczaj w zestawie znajdziemy: oprogramowanie komputerowe służące obsłudze podpisu elektronicznego, karta kryptograficzna oraz czytnik lub token.

Co więcej do podpisu elektronicznego przypisane są dwa specjalne kody PUK oraz PIN. Są one potrzebne do odpowiedniego stosowania podpisu elektronicznego. Kod PIN potrzebny będzie przy podpisywaniu plików, natomiast kod PUK to ochrona w sytuacji gdyby wpisany kod PIN był do trzech razy dodany z błędem oraz tym samym certyfikat został zablokowany. Prawidłowy kod PIN używany przy osobistych podpisach kwalifikowanych przeważnie zawiera 6 albo 8 cyfr. To niezwykle istotne, żeby trzymać kod PIN tylko dla siebie. W razie potrzeby kod PIN można zaktualizować.

Mając tak samo czytnik albo token oraz kod PIN, da się podpisywać pliki, z uwagi na to oddawanie ich w niepowołane ręce może wywołać pojawienie kłopotów. Wynika to z tego, że podpis elektroniczny ma równą siłę prawną, co podpis własnoręczny. W sytuacji straty któregoś z części zestawu do wstawiania podpisu elektronicznego, powinno się natychmiast powiadomić centrum certyfikacji, w celu zawieszenia podpisu, by nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu podstawą, z uwagi na to powinno się utrzymać dużą ostrożność.

Jak podpisać elektroniczny dokument?

Wstawianie podpisu elektronicznego nie należy do trudnych czynności. Posiadanie własnego podpisu kwalifikowanego umożliwia podpisywanie plików w wielu formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie umożliwia składanie podpisu w kilku programach: wspaniale przystosowany do pracy jest np. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można podpisywać przez aplikację do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy tylko wgrać potrzebny dokument oraz wyszukać opcję pośród wgranych certyfikatów. Trzeba wskazać swój własny podpis elektroniczny, a następnie ocenić, czy jest on dobry. Po tych czynnościach należy zapisać zmiany, jednocześnie wybierając folder zapisu. W tym momencie niezbędny będzie kod PIN, jakim będzie potwierdzone złożenie podpisu. Po zatwierdzeniu, dokument jest podpisany.

Jak powinien wyglądać prawidłowo podpisany dokument?

To, czy dokument jest właściwie podpisany można bez trudu sprawdzić przez oprogramowanie albo przez czytnik plików PDF. Wszystko dzięki możliwości sprawdzania informacji o autorze. Program pokazuje zachowane informacje na temat e-podpisu oraz człowieka, który podpisał dokument. By właściwie podpisać dokument elektroniczny, powinno się trzymać się instrukcji. W narzędziach programu muszą znajdować się łatwo dostępne możliwości, w tym opcje związane bezpośrednio z elektronicznymi certyfikatami kwalifikowanymi. Wystarczy pośród znanych systemowi certyfikatów odnaleźć własny, a potem ocenić, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, należy kliknąć opcję „podpisz dokument” oraz zatwierdzić swoje działania przez wpisanie prawidłowego numeru PIN. Od teraz dokument jest podpisany autentycznym elektronicznym podpisem .

Warto mieć na uwadze, że podpis elektroniczny ma tę samą siłę prawną, co odręczny podpis. Z uwagi na to, powinno się podpisywać tylko takie pliki, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Zwłaszcza, kiedy są to pliki potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Koszt indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego

By określić cenę indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego, powinno się pomyśleć, jak będziemy korzystać oraz jak długi okres czasu będziemy używać e-podpisu. Dokonując zakupu najlepiej określić, którym sprzętem chcemy operować – to jest, jakie elementy ma posiadać nasz komplet oprócz samego oprogramowania obsługującego podpis – a także jego termin ważności. Własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany można wykupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Co więcej na cenę podpisu elektronicznego wpływ mają dodatki. Gdy chcemy mieć usługę wgrania oprogramowania przez dystrybutora podpisu albo zyskać dodatkowe możliwości, np. opcję znaczników czasu, wskazującą precyzyjny moment sygnowania dokumentu. Należy liczyć się z tym, że cena e-podpisu kwalifikowanego wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Komentarze są wyłączone.