Strony www Toruń

Jak samemu przygotować stronę internetową na WordPressie?

Samodzielne tworzenie strony na WordPressie może wydawać się trudne, jednak nawet z praktycznie zerowymi zdolnościami programistycznymi jest w pełni wykonalne, z uwagi na dużą ilość przygotowanych narzędzi, ułatwiający pełen twórczy proces. Wiele lat temu na początku WordPress kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, gdzie można przygotować fachową stronę WWW. Ze względu na to bazowe możliwości nastawione były na komponowanie blogowych wpisów. Teraz mnóstwo osób tworzących  profesjonalne strony wciąż używa opcji publikowania treści: artykułów, porad, wskazówek, recenzji w zależności od charakteru witryny. Z reguły wpisy są wydzielone do dodatkowej zakładki, w której regularnie ukazują się kolejne wpisy. Natomiast znaczną część całej witryny zajmują podstrony wypełnione treścią, która przeważnie przez długi okres jest niezmienna. Na tych podstronach często wstawiane są opisy usług, personelu, sukcesów, dyplomów oraz np. cenniki. By te poszczególne elementy mogły powstać bez programistycznej wiedzy konieczny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego dodamy poszczególne części wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w momencie przygotowania się do pracy. Wysoko zaawansowane są oferowane poprzez wtyczki dodawanym do kokpitu administratora. Idea wizualnego edytora na WordPressie polega na dodawaniu nowych elementów do strony internetowej poprzez wybór najbardziej dopasowanego, po czym przeciągnięcie go (techniką przeciągnij oraz upuść) w wybrane miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie udostępnia w sumie podobne opcje zarówno przy edycji strony głównej, podstron, jak i wpisów. Cała budowa polega na wybraniu danego bloku, naładowania go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dopasowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można edytować na przykład nagłówki , listy, akapity, cytaty, pliki. Wszystkie te elementy można grupować, ustawiać w kolumnach, układać dodając separatory i odstępy. Dodatkowo nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (takich jak tagi, kategorie, kalendarz), czy odnośników do portali społecznościowych (np. instagram, facebook, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych umiejętności programistycznych. Publikujemy obrazy, treść, widżety itp. wskazujemy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor samoistnie koduje. Przy dodawaniu wpisów dostępne są jeszcze opcje, gdzie można samemu ustawić datę umieszczenia wpisu, dopasować mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, jakie będzie okładką wpisu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą samego WordPressa dostępność dodawania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspierają projektowanie strony internetowej. Nie jest to tylko zbiór dodatków, co umożliwia wstawianie rozbudowanych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub szczegółowe tabele. Wśród różnych wtyczek zawierające wysoko zaawansowane pojedyncze elementy są również kompletnie rozwinięte wizualne edytory, wzbogacone o szerszą ilość możliwości. Wtyczki mogą być darmowe i płatne, przy czym te płatne są najbardziej zaawansowane. Co ciekawe są szablony, które mają w pakiecie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Taki dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym zakresie ograniczony, jednak jego koszt wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Szablonem, mieszczącym w sobie rozwinięty wizualny edytor jest szablon BeTheme wykonany przez Muffingroup. Podłączony wewnątrz Muffin Builder zapewnia wielki zbiór opcji, związanych z budową oraz rozmieszczeniem elementów na stronie. Ten wizualny edytor w szybki sposób pomoże przygotować fachową oraz atrakcyjną stronę WWW zarówno dla biznesu, jak i stale aktualizowanego bloga. Za sprawą możliwości dodawania rozmaitych elementów od grafik, przez teksty po wartościowe dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu rozmiarach, bez problemu zbudujesz ciekawą stronę internetową dopasowaną do Twoich potrzeb.

Elementor

Podstawową zaletą Elementora jest to, że w przeciwieństwie do podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy można umieszczać, poprawiać bezpośrednio z widokiem strony. W przypadku tamtych efekt jest widoczny dopiero po zapisaniu wpisanych poszczególnych okien w edycji strony. Elementor działa bezpośrednio z widokiem w rzeczywistym czasie. Ma wbudowanych bardzo dużo opcji do co wszystkich elementów i ich wariantów. Właściwie prawie każdy element można szybko zamieniony oraz ułożony według upodobania dopasowując rozmiary, kolory, kroje czcionek lub np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często używanych wtyczek do projektowania witryn internetowych. Podobnie jak w przypadku Elementora działa bezpośrednio na stronie w czasie rzeczywistym. To w znacznym stopniu przyspiesza tworzenie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder zawiera dużo zaawansowanych opcji, z których korzystanie nie sprawia trudności, niekiedy skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, dlatego wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie witryn internetowych, za pomocą wybierania oraz dodawania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie i duża ilość opcji zmieniania treści i stylów sprawia, że jest znacznie bardziej wtyczką do edycji. Jednym z ciekawych elementów Divi, jest zapisanie całej historii zmian, dzięki czemu bezprzeszkód można cofnąć się do wybranego momentu oraz podjąć projektowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najstarszych edytorów wizualnych, ze względu na co zwykle jest stanowi pakiet wybranych szablonów. Przez lat był aktualizowany dlatego teraz posiada wiele przydatnych opcji, jakie pozwolą zaprojektować funkcjonalną stronę. Zaawansowane możliwości wpływają jednak na wydajność, przez co momentami jest bardzo powolny. Pomimo tego jest łatwy we współpracy oraz całkiem tani.

Strony www Toruń

Komentarze są wyłączone.