Kurs kierowcy pojazdów uprzywilejowanych

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Aby zostać kierowcą pojazdów uprzywilejowanych potrzeba odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa konieczne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, dokument ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie gwarantuje otrzymanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Dla osób, które zdobyły uprawnienia wcześniej przygotowano szkolenia uzupełniające, które poszerzą posiadane umiejętności. Aby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymogiem obok posiadania podstawowego prawa jady danej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same badania lekarskie i psychologiczne można wykonać po szkoleniu albo w jego czasie.

Kto może zapisać się na szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi w głównej mierze osoby, które zamierzają prowadzić te pojazdy w ramach pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z wysokim ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wyróżniać się szybką reakcją, umiejętnościami oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych zaliczamy wszystkie te, które wysyłają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej albo gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to są także pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje także kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając te uprawnienia można także prowadzić bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tej formie.

Organizacja i program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został wymyślony w taki sposób, by nauczył kierowcę reagowania na ekstremalne sytuacje drogowe i wyjeżdżania z nich bez kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje bezpieczeństwo na równi swoje, jaki i pasażerów albo innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie prezentuje ekstremalne sytuacje, gdy prawdopodobna jest strata kontroli nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy szlifują swoje zdolności, potrzebnych do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające ułożono dla kierowców, mających już uprawnienia. W skład szkolenia wchodzą zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. W tematach, jakie są w teoretycznych zajęciach są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Ważnym elementem jest także utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które jest bazą do uzyskania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszelkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy w charakterze kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy tej samej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najłatwiejszą formą zapisania się na szkolenie, jest przesłanie formularza zgłoszeniowego. Potrzebne materiały szkoleniowe oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Także wykonanie badań lekarskich i psychologicznych dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i dostarcza profesjonalną wiedzę, dzięki rzetelnej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na wiedzy, doświadczeniu i własnych umiejętnościach, które szczegółowo przekazują kursantom. Utworzony program szkolenia za pomocą znakomitej organizacji i zastosowaniu nowoczesnych technologii i narzędzi przygotowuje kierowców do jazdy w ciężkich warunkach. Nauka zgodna z obowiązującymi normami, świetne warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego poruszania się w ruchu drogowym w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

Komentarze są wyłączone.