Klimatyzatory do biura – Montaż Toruń

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Także poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz odpowiednio użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale także bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzacji do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba doliczyć także przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.