Okna pasywne w budownictwie

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na minimalizowanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie efektywną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych wynosi około 88-120mm, a ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i stosunkowo niski koszt. By jednak okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg 6 komór wewnętrznych i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, by stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Małe straty cieplne zapewniają obniżenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien okaże się wyższy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności płynące z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o zadowalającej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane pasywne okna bardzo dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na rozbicie, a porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Najlepiej zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok poprawnego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.