Implant zębowy w gabinecie – nie warto czy warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębów zastępują braki w sytuacji utraty zębów oraz są jednym ze znanych oraz niezwykle trwałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo wykonanym leczeniu podstawa implantu zęba spaja się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne luki, ale nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są również solidnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębów jest ich odporność. Przypuszcza się, że odpowiednio wstawiony implant może spełniać swoją rolę całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo upływu lat nie tracą na swojej jakości, nie psują się oraz nie powodują kłopotów. Ponadto zastosowanie implantów to duży komfort . Implanty zębowe nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, by np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zębowy?

Głównie implantów dentystycznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości zastosowania implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają również ci pacjenci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty stomatologiczne gwarantują sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia większej ilości zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Dentysta protetyk posiada w zanadrzu parę sposobów, choć obecnie zazwyczaj wybieranymi metodami są implanty lub założenie całkowitej protezy. Chociaż te sposoby świetnie ukrywają bezzębie, posiadają swoje minusy i plusy. Często noszenie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na na przykład nietypowe warunki anatomiczne jamy ustnej. Protezy te z czasem się niszczą. Co parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów stomatologicznych z kolei zajmuje większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może utrzymać się również do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów gwarantuje pożądane skutki. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były z reguły usuwane.

Natomiast implanty dentystyczne uzupełniają naturalne zęby, a przy tym nie psują się, gdy pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone do końca życia. To sprawia, że nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie bardzo zepsutego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest przeważnie rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Co robić po wszczepieniu implantu ?

W pierwszych dniach należy zrezygnować bardzo ciepłych pokarmów i zastosować półpłynną dietę. Nie wolno wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest również sprawdzanie placami i językiem operowanego miejsca, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się odłożyć papierosy i alkohol, dlatego że wstrzymują proces gojenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, gdy tylko wystąpią alarmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez wiedzy lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi również przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak pielęgnować implant dentystyczny?

O implanty zębów powinno się troszczyć się tak samo jak o nasze zęby. Bazą jest regularne szorowanie co najmniej dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie niszczą się od próchnicy ani korozji, należy o nie dbać z tak samo dużą uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą gromadzić się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj pokazuje się  tytanowa śruba implantu dentystycznego, tym samym tracąc swoje piękno. Poza tym najlepiej minimum 2 razy w roku odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.

Komentarze są wyłączone.