Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów to bardzo rozbudowany proces więc wymagane są określone przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta oczekuje niewiele. Bazowym oczekiwaniem wobec pacjenta jest opisanie dentyście własnych preferencji oraz wymienienie historii chorób, jakie mogłyby stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów na tym etapie decyduje się na projektowanie uśmiechu, czyli elektroniczną technologię, jaka ukaże pacjentowi wynik kompletnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W ciągu przygotowania wykonane będą wszelkie działania diagnostyczne. Każdy dentysta dba o bezpieczeństwo, bo to baza pracy, dlatego przed aplikacją implantów zębowych konieczne są badania morfologiczne. Kluczowy jest tu czas krzepnięcia krwi, stężenie glukozy i elektrolitów oraz OB. A to dlatego, by implantolog mógł poprawnie zbadać, czy proces zasklepiania się rany po założeniu implantu stomatologicznego przebiegnie odpowiednio. Oprócz badań krwi konieczne są też badania stanu zdrowia zębów i dziąseł. W ten sposób będą zniwelowane zmiany próchnicze oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed zabiegiem implantologicznym potrzebne będzie dokładne usunięcie chorób jamy ustnej, by bakterie w jamie ustnej , nie przeszkodziło w poprawnym zespojeniu się implantu i kości. Obok tego niezbędnym etapem przygotowań do założenia implantów zębów będą badania diagnostyczne. Dentysta za sprawą zdjęć RTG i tomografii komputerowej, sprawdza ilość kości, zatok oraz przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań i bazowym przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pobranie wycisków. Dzięki nim implantolog dobiera średnicę, długość implantu i sposób protezy odbudowującej do indywidualnych wymagań pacjenta. W ten sposób pacjent zyska idealnie dobraną do niego protezę.

Kiedy wybierane są implanty stomatologiczne?

Identyczne przygotowania do założenia implantów stomatologicznych stosuje się nie patrząc na powody straty zębów. Konieczność wszczepienia implantów może pojawić się na skutek ekstrakcji; utraty zębów z uwagi na obecność nieleczonych chorób przyzębia i dziąseł (np. paradontoza) lub ze względu na uraz; pojawienia się niewyrośniętych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Przeważnie do dentysty zgłaszają się pacjenci, którzy już utracili ząb oraz pragną go odbudować.

Zdarza się tak, że leczenie stomatologiczne wykaże, że leczenie zepsutego zęba jest niemożliwe lub nie ma sensu a najrozsądniejszym sposobem będzie jego usunięcie i zastąpienie go dobrym implantem zębowym. Znaczna część stomatologów najpierw stawia na ratowanie zębów. Odpowiednia diagnoza jamy ustnej pozwala lekarzowi ustalić, czy w danym przypadku trzeba podejmować działania, które uratują ząb, czy może mądrzejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Dziś dzięki współczesnym technologiom stomatologicznym, implantami da się odtworzyć jeden ząb i większą liczbę zębów. Obecne możliwości technologiczne zainspirowały dentystów do szerszego wykorzystania implantów, niż zaledwie do odtworzenia jednego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, by jeden po drugim aplikować implanty zębowe, ale współcześnie mogą stać się filarem dla protez częściowych i całkowitych. Implantolog może na nich położyć m.in. protetyczne mosty i tradycyjne protezy pokrywające szersze luki. By osadzić protezę na stałe konieczne są ledwie 4 lub 6 implantów dentystycznych.

Co robić po założeniu implantu stomatologicznego

Po aplikacji implantów stomatologicznych dentysta wystawia dla pacjenta listę zaleceń, jakich musi przestrzegać. Zaraz po wszczepieniu implantów należy przygryzać sterylny gazik na czas 30 minut od zabiegu. Przez parę godzin nie wolno sięgać po jedzenie, a najbliższe posiłki muszą być półpłynne oraz lekkie. Trzeba również unikać parzących dań, by nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co może wzmagać odczuwany ból. Dentyści w takich sytuacjach zawsze zalecają stosowanie lodowych okładów, a także ssania lodu oraz picia schłodzonych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pokazać się takie objawy jak ból i opuchlizna. Należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonych przez dentystę dawek leków przeciwko bólowi. Samodzielnie zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty zębów wymagają szczególnej higieny zębów. Tu najlepsze będą antybakteryjne, łagodzące płukanki i pasty. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów należy kupować szczoteczkę miękką i ostrożnie myć jamę ustną, żeby nie podrażniać miejsca wszczepu oraz nie zniszczyć szwów.

Przez kilka dni konieczne jest odstawienie używek np. papierosów. W ciągu minimum 2-3 tygodni trzeba unikać sauny, solarium, basenu oraz innych rodzajów fizycznego wysiłku. Stomatolodzy zawsze przypominają pacjentom, by nie dotykali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest pilnowanie wszystkich wskazanych wizyt kontrolnych u stomatologa, nawet gdy pacjent nie widzi żadnych martwiących objawów. Poprzez wizyty, stomatolog kontroluje przebieg procesu integracji oraz może stwierdzić, czy zespojenie implantu z kością przebiega właściwie. Po zakończeniu leczenia konieczne są jedynie okresowe wizyty kontrolne 1-2 razy na rok.

Komentarze są wyłączone.