W jaki sposób działa współpraca z profesjonalną księgową

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym

Plusy współpracy z biurem rachunkowym można dodawać do woli zaczynając od terminowości i rzetelności obsługi, a zatrzymując się na miłej atmosferze w trakcie spotkań. Warto pochylić się na chwilę nad tym, w jaki sposób faktycznie wygląda praca klienta z biurem rachunkowym, jak wyglądają wymagania wobec przedsiębiorcy i co klient zyskuje dzięki współpracy.

Celem biura rachunkowego jest dbanie o interesy klienta, aby zyskiwał jak najszersze korzyści w zakresie księgowym. Czerpanie z obecnych przepisów daje możliwość księgowej weryfikację, które odliczenia i ulgi są dostępne dla klienta i czy ich używa. W ten sposób przedsiębiorcy posiadają możliwość optymalizacji kosztów tym samym nie uciekając od wszystkich praw i zasad. Księgowa stale przyswaja zmiany w przepisach, z tego względu właściciel firmy może poprosić o pomoc lub z pytaniem, jeśli najnowsze zmiany są niejasne. Nawet kiedy księgowa nie świadczy doradztwa, klient zawsze może zadać pytanie, gdy coś jest trudne. Warto dodać, że biuro rachunkowe, podejmując się obsługi księgowej dba o to, aby potrzebne rozliczenia zawsze były tworzone terminowo, a dzięki współczesnym programom informatycznym, wiele powtarzających się procesów jest zautomatyzowana, a rozliczenia są skrupulatnie przygotowywane i weryfikowane. Tą metodą właściciele firm nie muszą martwić się sprawami księgowymi a mogą poświęcić się pozostałym obszarom działania firmy.

Kluczowym aspektem współpracy z biurem rachunkowym jest ciągły kontakt bazujący na przyjaznej relacji. Klient ma możliwość kontaktu z biurem rachunkowym w ważnych sprawach, ale istotne jest również to, aby właściciele firm także byli dostępni dla księgowej. Może się zdarzyć, że będzie konieczność, by coś wyjaśnić i omówić, dlatego ważne jest, aby właściciele firm nie bali się kontaktu z księgową. Bez względu na sytuację, celem księgowej jest pomoc. Jeśli któraś ze stron jest w danym momencie niedostępna, z pewnością uda się porozumieć w innym terminie. Dobry kontakt wpływa na dobry przepływ informacji, co sprawia, że praca jest jeszcze bardziej przyjemna.

Dobra atmosfera w relacji między biurem rachunkowym, a przedsiębiorcą, cechująca się zrozumieniem i otwartością wpływa również na budowanie zaufania. W ten sposób właściciele firm bez strachu przekazują do biura rachunkowego swoje sprawy oraz dokumenty, tym samym zyskując terminową i rzetelną obsługę.

Podstawowe wytyczne współpracy z biurem rachunkowym

Współpraca bez względu na wszystko opiera się o pewne omówione z góry wytyczne, dzięki czemu obie strony wiedzą, czego mogą się spodziewać i jakie oczekiwania realizuje współpraca. Niezależnie od tego, czy do biura rachunkowego zgłasza się przedsiębiorca, jaki planuje założyć działalność gospodarczą czy przedsiębiorca, jaki prowadzi działalność gospodarczą od lat, ale wybiera nowe biuro rachunkowe obsługujące jego sprawy księgowe, zawsze na początku trzeba omówić zasady, które będą panowały w trakcie współpracy. Te ustalone odgórnie wytyczne zapewniają, że nie wystąpią żadne niejasności.

Omówienie warunków współpracy

Współpraca z każdą księgową opiera się o stworzoną umowę, ale nim dojdzie do podpisania jej, w pierwszej kolejności księgowa wspólnie z przedsiębiorcą ustala warunki współpracy. Wśród tych ustaleń znajdują się zasady współpracy opisujące dostępność biura i klienta do kontaktu, metody dostarczania, magazynowania i rozliczania dokumentów, odpowiednie terminy, które muszą zostać zachowane, aby biuro rachunkowe miało wystarczającą ilość czasu, by wykonać potrzebne rozliczenia, nim upłynie ostateczna data ich wysyłania np. do US lub ZUS. W ciągu omawiania warunków współpracy z księgową ustalane są również opłaty za obsługę usług księgowych. Te kwoty przeważnie zależą od ilości dokumentów, ilości pracowników, rozliczania VAT-u i innych kryteriów, które przekładają się na nakład pracy księgowej. Kiedy wszelkie ustalenia zostaną omówione i potwierdzone przez biuro i klienta, przygotowana zostanie umowa.

Podpisanie umowy z biurem rachunkowym

Umowa z biurem rachunkowym zawiera wszelkie ustalenia, których księgowa dokonała z przedsiębiorcą. W tej umowie nie ma prawa znaleźć się nic, czego nie omówiono podczas omawiania warunków współpracy. W chwili podpisania umowy praca zostaje oficjalnie rozpoczęta i od tej pory księgowa zobowiązuje się do świadczenia usług jak najlepiej stosując się do ustalonych kryteriów. Złamanie zatwierdzonych zasad może zakończyć się zerwaniem umowy również ze strony biura rachunkowego, jeśli przedsiębiorca nie trzyma się określonych zobowiązań.

http://www.biuro-rachunkowe-torun.eu/

Dostarczanie dokumentów

Jednym z najważniejszych zobowiązań, które ciążą na kliencie, jest poprawne przekazywanie dokumentów . Z reguły umowy zawierają informacje kiedy przedsiębiorca musi przesyłać potrzebne dokumenty księgowe, aby wszelkie rozliczenia były przesłane terminowo. Na przykład w dla biur rachunkowych niedopuszczalne jest, aby właściciele firm udostępniali dokumenty księgowe w końcowym terminie  przesyłania rozliczeń i liczyli na to, że zostaną one przygotowane przed upływem czasu. Zwykle biura rachunkowe proszą, by dokumenty księgowe trafiały do biura najpóźniej około 12 dnia miesiąca, aby był czas na wprowadzenie ich do systemu, a potem bezbłędne rozliczenie. Zwykle dokumenty księgowe można oddawać drogą elektroniczną lub osobiście w biurze.

Księgowa jako przedstawiciel klienta przed urzędem skarbowym i ZUS

Sporo biur rachunkowych praktykuje przedstawicielstwo klienta w instytucjach jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Należy tylko dać specjalne pełnomocnictwa, za sprawą których księgowa uzyska prawo przedstawicielstwa przedsiębiorcy z patrzeniem na jego dobro.

Porady z obszaru usług rachunkowych

Nawet gdy księgowa nie prowadzi doradztwa, z pewnością zawsze udzieli informacji na niezbędne pytania lub wytłumaczy wprowadzane do ustaw przez rząd nowości. To wskazuje, jak niezwykle istotne jest dla księgowych, by współpraca z klientem była jak najbardziej owocna i dobra dla każdej ze stron. Opłaca się zatem korzystać z usług biur rachunkowych.

Komentarze są wyłączone.