Most protetyczny

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba łączy się z potrzebą jego odbudowy, aby nie dopuszczać do następnych zmartwień. Przyległe zęby i zęby przeciwstawne wymagają podparcia, inaczej one także mogą zacząć się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. W związku z tym powinno się od razu uzupełnić przerwę. Wśród przeważnie używanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą wciąż znajdować się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Taki sposób uzupełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko jeżeli przerwa wypada między zębami sąsiadującymi. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że można tą techniką wymienić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są o wiele bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Choć duża część pacjentów obawia się resztek pokarmów wchodzących pod most, stomatolodzy przekonują – nie trzeba się martwić, ponieważ dobrze dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto wziąć pod uwagę kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które umieszcza się na przylegających do luki zębach i z przęsła, które zastępuje brak zęba. Możemy wyróżnić 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny aplikuje się na uprzednio spreparowane sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty dentystyczne. Ten rodzaj mostu jest szczególnie wytrzymały oraz stosowany w większości klinik stomatologicznych. Bywają też miejsca, w jakich koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często wykorzystywana, ponieważ jest mniej trwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od stomatologa tworzone są z kilku odrębnych materiałów. Niezwykle estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Bardzo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego przygotowywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego polecane przed dentystów jest głównie tym pacjentom, którzy pragną trwale odbudować lukę po usunięciu zęba lub zębów, lecz nie mogą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby wyeliminować widoczną lukę oraz zatrzymać narastające przemieszczanie się zębów pobocznych i spowolnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, bo rzutuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale też wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie braku zęba u dentysty sprawia, że odzyskujemy prawidłowy podział sił w trakcie żucia i prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na gromadzące się w luce pozostałości jedzenia. Podstawowym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który trzeba spełnić, żeby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest właściwa jakość i ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zepsucia. dentysta toruń

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego zabiegu stomatologicznego jest diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście stwierdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeżeli zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego względu stomatolog musi trochę je oszlifować, żeby później możliwe było idealne dostosowanie mostu. Mimo strachu wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ zachodzi w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza struktury zębów, a wykonujący go lekarz stomatolog zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie niezbędny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, następnym etapem wykonania protetycznego mostu jest pobranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk stworzy idealnie dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy ostatecznie most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz estetyka. Za ich pomocą możemy zastąpić kilka zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i pełen komfort.

Komentarze są wyłączone.