Zabiegi stomatologiczne Toruń

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma możliwości ponownego leczenia kanałowego albo gdy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego oznakami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz czasami nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny pokrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie zimnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy pojawia się problem z zębami mądrości lub profilaktycznie za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, dlatego że ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problemem stają się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone albo jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy jest ryzyko, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym czasie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu usunięcia bólu, chirurg stomatologiczny aplikuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest rozważyć wszczepienie implantu stomatologicznego. Jest to potrzebne do przywrócenia poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszelkie prawidłowości w jamie ustnej i jest absolutnie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko celnie odwzorowuje ząb, ale też wyglądem do złudzenia go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w resztę uzębienia. Ponadto implantem zębowym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Przebieg zabiegu implantacji.

Jako pierwsze odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, ze względu na to, że każda jama ustna ma swoje własne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant zębowy, ze względu na to, że musi współpracować z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, dlatego że odbywa się przy miejscowym znieczuleniu oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: korzenia, który jest wszczepiany do kości i porcelanowej nakładki lub innego materiału, który odzwierciedla kształtem i kolorem naturalny ząb.

Umów się na wizytę już dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia większej części korony zęba, co ułatwia zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zazwyczaj decydują się na ten zabieg, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie ubytki w zębie przy użyciu korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to skomplikowana czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o uzębienie, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki zatrzymujące ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, należą do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby w trakcie uśmiechania się widoczne były perfekcyjne zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to jeden sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu absolutnie ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, przez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Wykonuje się go, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo sprawdzić w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać konieczność ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, aby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły aby je rozdzielić. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko jest zależne od stopnia postępu choroby i połączenia korzeni i ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i alarmowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że tkwi pod błoną śluzową dziąsła. Zatrzymał się w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do bólu i poważnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb w odpowiednim czasie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na wstępie należy odsłonić zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki w taki sposób, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i chirurg zszywa rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i unikanie gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest urażenie korzeni i koron zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Ten zabieg zwykle występuje u dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być kłopoty z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te dolegliwości są wyłapywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich przyczyną jest wędzidełko, nie potrafi on pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doświadczyły problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Tak samo nie powinno się usuwać ich przedwcześnie. Do ekstrakcji są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w trakcie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznym rozwiązaniem. Nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostateczną metodą na ochronę zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to konieczne podczas zakładania aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w szczególnych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg odbywa się bez bólu. Później odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, aby zerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach zakłada szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Dentysta Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.