Usługi ogrodnicze Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, trzeba zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.