Systemy automatycznego podlewania ogrodów

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Gdy zależy nam na tym, aby ogród pięknie się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe sposoby podlewania nie dość, że zabierają czas oraz wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia roślin, ale także mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne używanie zwyczajnej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz znacznie zmniejszają wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który pozwala na ustawianie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje dobrego zaangażowania w postaci planu oraz montażu całego systemu. Zazwyczaj system umieszczany jest pod ziemią. Niezbędne jest podłączenie programatora, rur przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie będą odpowiadały do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma być zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy kilka odrębnych typów, jakie mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z uwago na to, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, a ich główną zaletą jest to, że po wykonaniu pracy chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, ze względu na to, że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie znajdą zastosowanie w podlewaniu trawników i posiadają wiele funkcji oraz są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w kreowaniu delikatnej mgiełki, z tego względu sprawdzą się dla roślin, jakie nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej służą one podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

firma ogrodnicza Toruń

Komentarze są wyłączone.