Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.