Stomatolog dziecięcy Grudziądz

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który gwałtownie wpychał duże palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie zestresuje, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać dobry stomatolog dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością może być powodem stresu dla malucha. Jeśli więc planujesz zabrać swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem stomatologicznym. Kluczem do sukcesu jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach. Istotny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest także normalna rozmowa z dentystą i tłumaczenie maluszkowi najprostszych zasad dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele w kształcie zwierząt, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to tylko nieistotne szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla młodych pacjentów

Są wśród nas osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się uspokojone wręcz nieco oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale też niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci możemy znaleźć także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i doświadczony. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien także wytłumaczyć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i jak często je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie trzeba się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.