Nowoczesne zabiegi w stomatologii

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na zdobytej przez lata wiedzy dentystów i na rozrostu tecjnologii i technik stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a duża z nich, dostępnych jest praktycznie od razu w czasie jednej lub kilku wizyt w klinice stomatologicznej. Współcześnie pacjenci mają do wyboru wiele technik, które eliminują przebarwienia i poprawiają kształt i wygląd zębów, a nawet wypełniają braki. Za sprawą tego każdy pacjent, jaki pojawi się u dentysty, opuszcza gabinet w pełni uśmiechnięty już w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża część pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po zakończonym leczeniu dentystycznym. Jeszcze kilka lat temu na końcowy efekt trzeba było czekać aż do końca leczenia i zupełnego wygojenia tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Obecnie stworzono możliwość poznania efektu działań stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Na czym to polega? DSD to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – tj. odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – dentysta przy zastosowaniu specjalnego programu nanosi wszelkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dobiera kolory i kształt zębów i efekt zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto cyfrowe projektowanie uśmiechu można zastosować mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, więc pacjent zobaczy etapy zmian lub użyć programu w formie stworzenia planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może przekazać dentyście jakiego efektu oczekuje, a wtedy dentysta pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą niezbędne do stworzenia wybranego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić braki zębów nie tylko ze względu na estetykę, ale też zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na wszczepienie implantu stomatologicznego. O ile dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i według dentystów najlepszym pośród protez, cały przebieg leczenia ciągnął się przez parę miesięcy, dlatego że wszczepienie implantów zębowych wiąże się długim czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Obecnie możliwy jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Choć i w tym wypadku implant będzie musiał połączyć się z kością, co zabierze trochę czasu, za pomocą nowoczesnej technologii pacjent opuszcza gabinet dentystyczny z pięknym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Stomatolodzy sporządzili do tego nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą można założyć od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki dentystycznej z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego łączenie z kością. Gdy już implant stomatologiczny w pełni połączy się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, podczas której dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Profesjonale wybielanie zębów lampą Beyond w klinice dentystycznej

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, zastosowanie specjalistycznej lampy gwarantuje zdecydowanie widoczniejsze efekty przy nawet jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszelkie przebarwienia zgromadzone w wyniku diety, ponieważ nawet w pełni wyleczone zęby mogą mieć, nieestetyczny żółty odcień. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technika naświetlania, która usuwa przebarwienia, a przy okazji pozbywa się do 98% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą w gabinecie dentystycznym jest całkiem komfortowy i nie pożera dużo czasu. Szczególnie funkcjonalnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dotrzeć do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że dentysta może bez problemu regulować siłę światła i tym samym dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można poprawić też przy użyciu protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą wymianie zębów na przykład po zabiegu endodontycznym pod mikroskopem lub do umieszczenia jej na implancie. Stosuje się je przede wszystkim z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują naturalne zęby. Sporządza się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Natomiast licówki stomatologiczne to cienkie nakładki, jakie zakłada się na zęby. Licówkami można ukryć trudne do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki używa się też jako sposób korekty małych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub ukruszony fragment zęba.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.